Yerli Hibrid lokomotif raylara çıkmak için gün sayıyor

Türkiye’nin ilk yerli hibrid lokomotifi yapılan testlerden başarıyla çıkıp, devlet demir yollarının gücüne güç katması hedefleniyor.

Eskişehir’de demir yolu alanında çalışma yapan TÜLOMSAŞ, Devlet Demir Yolları Taşımacılık A.Ş ve ASELSAN’ın ortaklaşa ürettiği Türkiye’nin ilk yerli hibrid lokomotifi üretildi.

Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlıyor

Eskişehir’de yerli imkanlarla TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık A.Ş ve ASELSAN’ın iş birliği ile üretilen hibrid lokomotif yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlıyor. Toplam ağırlığı 68 ton olan hibrid lokomotifin, aks başına binen yükünün ise 17 ton olacak şekilde ayarlandığı ifade edildi.

İlk kez Almanya’da görücüye çıktı

Yerli hibrid lokomotif, 2018 yılında Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük demiryolları ve taşımacılık fuarı olan InnoTrans Berlin Fuarı’nda ilk kez sergilendi. Dizel hibrid motoru olan ilk yerli lokomotif özelliğinin yanında hiçbir şekilde lisansa bağlı olmadan üretildi.

Hibrid lokomotif yüzde 40 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor

Saatte 80 km hıza ulaşıyor

Yerli hibrid lokomotif, saatte 80 km hıza ulaşabiliyor ve yakıtta ise yüzde 40 oranında tasarruf sağlayarak dikkat çekiyor. Yakıt tasarrufu sayesinde demiryolu taşımacılığında işletme maliyetinin düşmesini sağlayacak. Hibrid lokomotif düşük emisyonu ve akustik gürültü seviyesi sayesinde Marmaray gibi tüplü tünel geçitlerinde kurtarma aracı olarak güven içerisinde kullanılabilecek.

Seri üretimde yerlilik oranı yüzde 80 olacak

Hibrid lokomotifin şimdiki haliyle yerlilik oranı yüzde 60 iken seri üretime geçildiği andan itibaren yerlilik oranı yüzde 80’e kadar çıkacağı yetkililerce söylendi. Konsolunun kullanışlı olması, dış hatlarının düzgün görünmesi, konforlu ve güvenli sürüş imkanı sağlaması ile dikkat çekiyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.