İşletmenizin Ücretsiz Reklamını Yapmanın 10 Etkin Yöntemi

İşletmenizin Ücretsiz Reklamını Yapın

Küçük işletmenizi ücretsiz bir şekilde tanıtmanın birden fazla yolu bulunuyor. İşe ilk başladığınız zaman pazarlamaya bütçe ayıramayacak durumda olabilirsiniz. Ama şimdi size anlatacağım teknikleri kullanarak işletmenizin yavaş yavaş büyümesini sağlayabilirsiniz. O zaman işletmenizi büyütmek için neler yapmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım.

1) Web Sitenize SEO Uygulayın

SEO, web sitenizi arama motorlarında tepe noktalara ulaştırmanın en etkili yoludur. SEO’da sağladığınızı başarı işletmenize anında bir etkide bulunmaz ama uzun vadede arama motorlarının üst sıralarına tırmanmanıza yardımcı olur. SEO, SEM’den farklı olarak ücretsiz olarak yapılır. Sitenizin içinde ürettiğiniz içeriğin kalitesine göre sizi tepe noktalara ulaştırır. Web sitenize başarılı bir SEO uygulamak istiyorsanız, belirlediğiniz anahtar kelimeleri site içinde kullandığınız resimlerin alt bölümlerine ekleyip başlıklarınızı optimize ederek sitenizin arama motorlarında daha kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

2) E Posta Pazarlamasından Yararlanın

Küçük işletmelerin en çok kullandığı pazarlama tekniklerinden bir tanesi e posta pazarlamasıdır. Ücretsiz bir promosyon kullanarak duyarlı müşterilerinize e posta ile ulaşmak şuan için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan birisidir. (EMailMonday’in yaptığı bir araştırmaya göre, E-posta, harcanan her 1 ABD doları için ortalama 38 ABD Doları tutarında bir yatırım getirisine sahiptir.

3) Blog Yazın

Web sitesinde düzenli olarak blog yayını yapan işletmeler, diğer işletmelere oranla web sitesine daha fazla trafik almaktadır. Web sitenizde blog içeriğinizin bulunması dönüşüm oranınızı artırarak size daha fazla potansiyel müşteri gelmesini sağlar.

4) Misafir Blogu Kullanın

Kendi blogunuzu yazmanın yanında size yardımcı olabilecek bir blog yazarı ile çalışabilirsiniz. Bu hem sizin için hem de blog yazarı için bir kazanç olacaktır. Bu taktiği uyguladığınızda hem sektörünüzün içinden yeni birileriyle tanışmış olursunuz hem de sosyal medya paylaşımları için yeni içerik elde etmiş olursunuz.

5) Sosyal Medyada Olun

Sosyal medyanın uçsuz bucaksız bir derya olduğunu biliyorsunuz. Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Hedef kitlenizle düzenli olarak iletişim sağlamak, onlara düzenli bir şekilde içerik sunmak akıllarında bir yer edinmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda bu şekilde oluşturduğunuz içeriklerinizin paylaşılma olanağı da artacaktır.

6) Müşterilerinizi Yoruma Teşvik Edin

Kendinizi geliştirmenin en kolay yollarından birisi size gelen feedbacklerdir. Müşterilerinizi size feedback vermesi için teşvik edin. Çoğu tüketici işletmelerin, müşterilerinin fikirlerini önem verip vermediğini dikkat ediyor. Aldığınız feedbackleri uygulayarak hem kendinizi geliştirebilirsiniz hem de müşterilerinizin gözündeki değerinizi artırabilirsiniz.

7) Forumlara Girin

Forumlar işletmenize girecek kişi sayısını artırmanın bir başka yoludur. Forumlarda yeni bir konu başlatarak insanların bu konuyla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Ardından aynı konuyla alakalı içerikleri web sitenizi ekleyerek işletmenizin hem marka bilinirliğini artırıp hem de potansiyel yeni müşteriler edinebilirsiniz.

8) Örnek Case Study Çalışmalarınızı Yazın

Kendinizi potansiyel müşterilerinize anlatmanın en iyi yollarından bir tanesi de budur. İnsanların sizin nasıl bir işletme olduğunu öğrenmek için daha önce yaptığınız çalışmaları görmek isteyecektir.Daha önce müşterilerinizle yaşadığınız örnek çalışmaları sitenize ekleyin.

9) E Postalarınızın Altına İmzanızı Ekleyin

İnsanlara yolladığınız e maillerin altında imzanızın bulunması işletmeniz açısından önemlidir. Atmış olduğunuz mailin altında logonuz, sosyal hesaplarınız, iletişim bilgilerinizin bulunması size aynı zamanda kendi tanıtımınızı yapma imkanı da sunacaktır. Şirket imzanızın bulunması sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

10) Kaliteli İçerik

Son olarak web sitenize hazırladığınız içerik kaliteli olmalıdır. Bu konuyu örneklendirmek gerekirse bir çay yaptığınızı varsayalım. Bardağa koyduğunuz çay çok demli olmuş ise üstüne biraz su eklersiniz, açık ise birazcık dem eklersiniz. Yani bunun bir ortasını bulmanız gerekir. İçeriklerde de aynı şekilde hazırladığınız içeriğin bir standartı bulunmalı. Aksi takdirde sulu bir karmaşa ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.