Dünyaca ünlü e-scooter firması 50 milyon dolar yatırım aldı

Elektrikli scooter'ın öncülerinden Wind Mobility 50 milyon dolar yatırım aldı

Merkezi Berlin ve Barselona olarak bilinen ve faaliyet alanı Avrupa ile Asya olan e-scooter kiralama şirketi Wind Mobility, 50 milyon dolar ilave yatırımda anlaşmaya vardı

Wind Mobility şirketi Avrupa ve Asya pazarında e-scooter kiralama işlerini yürütürken aldıkları bir kararla bisiklet kiralamaya son verip e-scooter yapımına odaklanmış, bu kararları yatırımcılar tarafından destek görmüştür.

İlk aşamada 22 milyon dolar yatırım almıştı

Wind Mobility firması kararlarının ardından ilk olarak Chinese Source Code Capital ve Avrupalı HV Holtzbrinck Ventures’tan 22 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yatırımın sonrasında A serisi yatırım turunda 50 milyon dolar daha ilave yatırım almış oldu. Firma, 50 milyon dolarlık aldığı yeni yatırımı tasarlayacağı yeni nesil scooter’lar için kullanacağını açıkladı.

Yeni nesil e-scooter’lar çok farklı olacak

İlave yatırımın yeni nesil e-scooter’lar için kullanılacağının açıklanmasının ardından çalışmalara başladı. Ar-Ge ekibinin 8 aylık çalışması sonucunda donanımda yenilik, şarjların 65 – 80 km arası sürüş yapma özelliğinin yanı sıra şarjların pil ömrünün ise öncekilere göre uzun ve dayanıklı olduğu şirket yetkilileri tarafından ifade edildi. Yeni nesil e-scooter’ların aküsü çalışır durumda bile değişebilirken böylece ölü pil toplama maliyetinin azalması amaçlanıyor. E-scooter’lar yüksek su geçirmezliğine sahip olurken zor şartlarda kullanımında ise 12 dayanabileceği öngörülüyor.

Şirketin faaliyet alanı çok geniş

Almanya, Fransa, İspanya ve ABD’nin çoğu şehirlerinde faaliyet gösteren Wind Mobility şirketinin kuruluşu 2017 yılına dayanıyor. Şirket Almanya’da ise ‘Byke’ adlı bisikletlerle öne çıkarken paylaşım pazarı için tasarladığı elektrikli scooter’ı geliştirdi. Ayrıca geliştirdiği “IoT teknolojisi ve iletişim modülü” ile scooter’ların konum doğruluğunu tespit etmeyi amaçlıyor. Modül sayesinde cep telefonlarındaki mobil uygulamalar sayesinde scooter’lar uzaktan kontrol edilebilecek.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.