Genç Girişimci Desteği

Genç Girişimci Desteği

KOSGEB genç girişimci desteği için 2 milyarlık bir kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın KOBİ projelerine aktarılacağını açıkladı.

Genç girişimcilere devlet desteği 2020 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Üretimde yerli ve milli adımlar atabilmek, teknoloji kulvarında gelişebilmek, cari açığı düşürebilmek ve KOBİ’lerin yaşanan bu sıkıntılı dönemde ayakta kalabilmesini sağlamak için genç girişimci desteği sağlanacak. Peki, nedir bu destekler?

Öncelikle genç girişimci desteği 2020 yılında 70.000 TL’ye çıkarıldı. Bununla birlikte genç girişimcilere SGK ve Bağ-Kur desteği de sağlanarak vergi muafiyeti getirildi. 2020 yılı içerisinde yeni iş yeri açan ya da açacak olan girişimcilere de prim ve vergi desteği olarak 1 yıl süreyle 10.592 TL prim desteği verileceği açıklandı.

Genç girişimciler 3 yıl süreyle vergi muafiyetinden de yararlanacaklar. Devlet destek olarak ilk yıl prim ödemelerinin tamamını kendisi ödeyerek, firmanın faaliyete geçtiği ilk 3 yıl içinde de gelirin 75.000 TL’lik kısmını vergilendirmeden muaf tutuyor.

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç girişimci desteği, yeni istihdam yaratan ve ülke ekonomisine faydalı olan projelere destek verilmesi anlamına gelmektedir. Dış pazara açılmak isteyen ya da yeni iş kurmak isteyen adaylara KOSGEB farklı miktarlarda destek sağlamaktadır.

Maddi imkanlardan dolayı plandığı projesini işler duruma getiremeyen veya kurduğu işletmenin sürdürülebilir bir şekilde devam edebilmesini sağlayamayan kişilere KOSGEB genç girişimci desteği sağlar.

KOSGEB, KOBİ’leri yani küçük ve orta ölçekli olan şirketleri ilk kuruldukları günden itibaren destekleyen bir kurumdur. Aslında kurumun temel amacı işletmelerin en kırılgan zamanlarında ayakta durabilmelerini ve istihdam oluşturabilmelerini sağlayabilmektir. Kurum bu sağladığı desteği “Yeni Girişimci Programı” altında gerçekleştirir. Bu program aracılığıyla da yeni projelerin desteklenmesi amaçlanır.

Genç Girişimci Desteğinin Şartları Nelerdir?

KOSGEB, KOBİ’lere maddi desteğin haricinde eğitim hizmeti de sunar. Hatta maddi desteği alabilmenin ilk şartı KOSGEB’in vermiş olduğu bu “Girişimcilik” eğitimini tamamlamaktır. Eğer KOSGEB desteği almak istiyorsanız önceliğiniz sunulan “Girişimcilik” eğitimini almaktır.

Maddi destek için eğitimin haricinde destek programına başvurulan tarihte, firmanın son bir sene içerisinde kurulmuş olması ve daha önceki zaman içerisinde bu destekten faydalanmamış olması gerekir.
Firma tamamen kişisel imkanlarla açılmış olmalıdır. Ayrıca ortaklık yapısı söz konusuysa firma payı da %50 ve üzerinde olmalıdır.

Genç girişimci desteğine başvuru yapabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt yapılması gerekir. Bununla birlikte sistem içerisinden KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Bu beyanname aktif ve güncel durumda olmadığı takdirde başvurunuz reddedilmektedir.

Bunların haricinde hibe (geri ödemesiz) olarak verilen krediyi talep edebilmeniz için 18 yaşının üzerinde 30 yaşının altında olmanız gerekmektedir. Sigorta prim desteğinden faydalanabilmek içinse gerçek kişi durumunda ilk defa sigortalı olmanız gerekmektedir.

İşin, başvuran kişi tarafından kurulmuş ve sonrasında da ortaklık içermemiş olması bir diğer şarttır. Son olarak ilgili olan vergi dairesinden “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası” belgesi alınmalıdır.

Genç Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Destek başvurusu tüm şartların yerine getirilmesinden sonra e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile E-Devlete girip E-Devlet platformu içerisinde KOSGEB sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Ardından sistem içerisinde “Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu” doldurulmalıdır.

Doldurulan form ilgili KOSGEB birimi tarafınca değerlendirmeye alınır. Ardından değerlendirme sonucu tarafınıza kabul, ret ya revize şeklinde geri gönderilir. Eğer ki yaptığınız başvuru kabul edilmişse sizden taahhütname talep edilir. Bu taahhütname de yine aynı şekilde e-devlet sistemi içerisinden doldurularak teslim edilir.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.