2019’un İkinci Yarısında Firmalar İçin En Etkili Tasarruf Yöntemleri

KOBİ’ler harcamaların artmasından dolayı sürekli mali problemler yaşıyor, bu problemlerden ötürü de ya batma noktasına geliyor ya da batıyor. 2019 yılındaki ekonomik durum sebebiyle maliyetleri kontrol altına alabilmek her zaman olduğundan daha önemli. O yüzden ben bugün size nasıl daha fazla tasarruf sağlayabileceğinizi, maliyetlerini nasıl daha fazla düşürebileceğinizi anlatacağım.

1) Ofis Değişimi

Bulunduğunuz bölgenin emlak durumuna göre ofisinizi daha ucuz semtlere taşıyabilirsiniz. Daha uygun kiralama maliyetleri ile birlikte şu anda ödediğiniz kira yükünü biraz da olsa hafifletebilme şansına sahipsiniz.

2) 2. El Ofis Malzemesi

Ne yazık ki günümüzde ayakta kalan firmadan çok batan firma bulunmakta. Batan firmaların ofis malzemelerinden siz de faydalanabilirsiniz. İnternetten 2. el ofis malzemelerini araştırarak daha uygun ofis malzemelerine sahip olabilirsiniz.

3) Reklam Maliyetlerinizi Kısın

Yapılan araştırmalara göre KOBİ’ler, gelirlerinin %5’ini reklama harcıyorlar. Eğer bir yerlerden tasarruf etmek istiyorsanız, web siteniz üzerinden ya da sosyal medya üzerinden bir bilinirlik elde edebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden müşterilerinizle temasa geçin. Bunun yanında bir de onlar için bir e-posta bülteni oluşturun. Bu şekilde de müşterilerinizle sıcak temas sağlayabilirsiniz.

4) Vergi Ödemelerinizi Düşürün

Ödeyeceğiniz vergileri düşürmek belki de şirketinizin yükselme devrine geçmesine sebep olabilir. Vergi ödemelerini düşürmeye, çalışanlarınıza yemek kartı dağıtarak başlayabilirsiniz. Çalışanlarınız için illa ki bir öğle yemeği maliyetiniz bulunuyor. Çalışanlarınıza öğle yemeğini nakit olarak ya da yemekhanede vermekten vazgeçin. Çalışanlarınıza yemek kartı vermeniz demek ödemeniz gereken verginin rakamını düşürmeniz demektir. Bunun yanında çalışanlarınıza aylık olarak vereceğiniz nakit para ya da yemekhane masrafı yemek kartından daha az bir miktar tutmayacaktır. Şirketiniz adına bu noktada da kazançlı bir hale gelmek istiyorsanız acilen yemek kartına geçin. Vergi ödemelerinizi düşürebilmek için Ticket Restaurant’a başvurabilirsiniz.

5) İş Deneyimi Az Ama Öğrenmeye Meraklı Kişileri İşe Alın

Başlığı okuduğunuzda şaşırmış olabilirsiniz. Ama iş deneyimi az olan insanlar başlangıç seviyesinde maaş alıyorlar bu da şirketiniz için kazanç demek. Tabii ki daha tecrübeli kişiler daha iyi işler yapabilir ama iş deneyimi az olan kişinin yanında onu yetiştirebilecek bir kişi bulunuyorsa ortada sorun da yok demektir. İşte küçük işletmeler için bu iş tadından yenmez vaziyette. Unutmayın siz de o seviyeden başladınız o yüzden herkes bir yerden başlar ve sonra parlar.

6) İndirim İstemekten Utanmayın

Bazı insanlar indirim istemekten çok fazla utanıyor. Şunu kesinlikle zihninize yerleştirin; indirim istemek ayıp bir şey değil. Düzenli olarak çalıştığınız tedarikçiler var ise onlardan kesinlikle indirim talep edin. Örneğin bir fırın işletmesi sahibi olduğunuzu varsayalım. Düzenli olarak un tedarik ettiğiniz firmadan indirim isteyebilirsiniz. Merak etmeyin bu sizi küçültmez sadece şirketinizi büyütür.

7) Işıkları Kapatın

Ekip arkadaşlarınıza adet ettirmeniz gereken bir alışkanlık bulunuyor. Peki bu ne mi? Ofisten en son çıkan ışıkları kapatır! Elektrik olayını küçümsemeyin. Bu alışkanlığı ekip arkadaşlarınıza alıştırdığınızda karşılaşacağınız değişime siz de şaşıracaksınız.

8) Araçlarınızın Yakıt Masraflarını Azaltın

Ticari araçlarınızda aylık gittiğiniz kilometre çok fazlaysa buna bir çözüm bulmalısınız. Tabii yakıt maliyetinin yanında bakım maliyetini de düşünmelisiniz. Bazı akaryakıt harcama yönetimi sistemleri bulunuyor. Bunları inceleyerek bu işe bir çözüm bulabilirsiniz.

9) Fatura Ödemeleri

Ödediğiniz faturaları kontrol ederseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ama eğer kontrol etmezseniz bazen oluşan hatalar sonucunda normal fatura ödemenizin dışında birtakım ek masraflarla birlikte daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden faturalarınızı kontrol etmekte fayda var. Benden size tavsiye faturalarınızı her zaman için kontrol edin.

10) İşletme Giderlerinizin Tamamını Gözden Geçirin

Örneğin ofisiniz için kahve aldığınızda, toplu kahve indirimi ya da sadık müşteri indirimi sağlayan bir firma var mı? Bu örneği gündelik harcamalarınız için düşünün. Hiç bunları araştırdınız mı? Şirketiniz için yaptığınız alışverişlerde, şirketinize aldığınız ürünleri satan firmaları karşılaştırın. Alışverişlerinizi buna göre yapın. Zamanla bu söylediğimin faydasını göreceksiniz.

 Yapabileceğiniz en etkili tasarruf yöntemlerini sizin için sıraladık. Artık top sizde!