Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni KOBİ destek paketini açıkladı. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, ”Kobi Değer Kredisi 2 paketimizi devreye alıyoruz. Hazine garantili, toplamda 25 milyar TL’lik yeni paketimiz tüm KOBİ’lerimize hayırlı uğurlu olsun. Destek olan 17 bankaya da teşekkür ediyoruz.” diyerek KOBİ’lere sevindirici haberi verdi. Berat Albayrak, esnafın rahat bir nefes alacağını belirtti.

Yeni paketten 125 milyon TL’ye kadar cirosu olan KOBİ’ler yararlanacak. Azami miktarda sunulacak olan kredi miktarı ise 1.5 milyon TL olacak. KOBİ’lere sağlanacak olan kredi 6 ay boyunca ana para ödemesiz, toplamda 36 ay vadeli olarak aylık yüz 1,54 faizle sunulacak.

Bu dönem KOBİ’lere verilecek olan kredilerde daha öncekine oranla 5 banka daha eklendi. KOBİ’lere destek veren banka sayısı 17’ye yükseldi. Destek veren banka sayısının artması birçok KOBİ’ye avantaj sağlayacak.

KOBİLERE Geri Ödemesiz 300 Bin TL Destek Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİGEL programını ”İmalat Sanayinde Dijitalleşme”  temasıyla duyurdu. Firma başına 300 bin TL’si hibe, 350 bin TL’si geri ödemeli olmak üzere toplam 650 bin TL’ye kadar destek sağlanacağını söyledi. Projenin bütçesi 250 milyon TL olarak belirlendi.

Akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine katmak isteyen Kobiler için işletme başına 300 bin TL’si geri ödemesiz 700 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere 1 milyon TL’ye kadar destek sunulacak. 

Kobiler Hangi Alanlarda Başvurabilecek?

Akıllı dijital teknolojileri imalat sürecine uyarlamak isteyen KOBİ’ler, ”İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Otonom Robot Kullanımı, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, İmalat Sanayinde Siber Güvenlik” alanlarında proje sunabilecekler.

Son Yazılar

Bu Sistemle Akaryakıt Masraflarını Azaltabilirsiniz
İşletmenizin Ücretsiz Reklamını Yapmanın 10 Etkin Yöntemi