İhracatını TL ile yapan krediyi kapacak!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank Gaziantep Şubesi açılışına katıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatını Türk lirasıyla yapan herkese KOBİ’lerin kullandığı krediden vermeyi düşünüyoruz, dedi. Ayrıca amaçlarının ülkemizin önümüzdeki 10 yıl içinde “yüksek gelirli ülkeler” ligine girmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Gaziantep’te Türk Eximbank’ın şube açılışında konuşan Pekcan, “yüksek gelirli ülkeler” ligine girmek için çok fazla katma değeri yüksek ihracat yapmalıyız. Bu amaç için kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa hareket ederek geleceğe hazırlık yaptıklarına değindi. Gelecek için markalaşma ve tasarıma özellikle teknolojiye konsantre olarak ihracatın uzun yıllara yayılması gerektiğini söyledi.

Bölge ve ülke ekonomisine katkılarıyla adından söz ettiren Gaziantepli ihracatçılara desteklerinin de devam edeceğini sözlerine ekledi.

Pekcan, Eximbank’ın ülkemizin ihracatında dolar bazında %26’sını Antep’in ise %27’sini karşıladığını böylece finansman desteğinin 44 milyar dolara çıktığını söyledi. Eximbank’ın ihracatçı KOBİ’lere %53 destek sağlarken şimdilerde %70.4 seviyesine çıktığını belirtti. Bu destek mekanizmalarını fazlalaştırarak ihracatçılar için çeşitlendirileceğine değindi.

Türk Eximbank’tan 8 yeni şube

Pekcan, Türk Eximbank’ın kasım ayının son haftası uygulamaya aldığı “Mevsimsel Kredi Destek Programı”yla tarım sektörüne 200 milyon dolarlık ilave kaynak ayrıldığını söyleyerek, “Türk lirası kredi desteğini kapsama aldık. Türk Eximbank 2018 yılında 7,4 milyar lira ‘Türk lirası’ kredi kullandırdı.” dedi.

Pekcan, gelecek yıl Eximbank’ın, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 8 yeni şube açacağını söyledi. Bu sayede ulaşılan ihracatçı sayısının en az 12 bin 500 olması gerektiğini düşündüklerini, Eximbank’ın 2019 yılında ihracatçılara sağladığı toplam finansman desteğini 48 milyar dolara yükselteceklerini bildirdi.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.