Türkiye ve Almanya akıllı teknolojide işbirliğine gidiyor

Ülkemiz gelişen teknolojiye ve iş hayatına uyum sağlamakta zorlanmayacak, mesleği ile alakalı donanımı tam olan gençler yetiştirmeyi ve bu gençler aracılığıyla uluslararası arenada adından söz ettirmeyi hedefliyor.

Ülkemiz nüfusunun çoğunluğu genç olduğu için devletimiz mesleki alanda tahsil gören gençleri donanımlı yetiştirmek için düğmeye bastı. Bu amaçla Almanya ile Türkiye arasında Akıllı teknoloji ve yapay zeka alanlarında iş birliği yapılacak. Anlaşma gereğince mesleki eğitim alan öğrenciler Akıllı teknoloji ve yapay zeka alanlarında donanımlarını artıracaklar.

“Ticaret yapan Almanların işini kolaylaştıracağız”

Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ankara ofisinin açılış merasiminde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Alman müteşebbislerin işlerini kolaylaştıracağız’ diye söyledi. Konuşmasının devamında Alman iş adamlarına seslenerek, “tabi ülkemize gelen yabancı yatırımcılardan da beklentilerimiz mevcut. Bu beklentilerimiz ise yurt içindeki tedarikçilerden ve KOBİ’lerimizden daha fazla istifade etmelerini istiyoruz.” dedi.

Meslek liselilerin tecrübesi artacak

Türkiye ile Almanya arasındaki yapılacak iş birliği ile birlikte mesleki eğitim alan gençler yapay zekada bilgi sahibi olacaklar. Konuyla ilgili Varank, “mesleki eğitim konusunda Almanya’daki uygulamalar ve tecrübe birikimi bizler için değerlendirilmesi gereken önemli bir referans kaynağıdır. Bu dönemin getirdiği risklere karşı hazırlıklı olmak, fırsatlardan da en iyi şekilde istifade etmek istiyoruz.” dedi.

Berlin’de konferans yapılacak

Almanya’da düzenlenmesi planlanan yapay zeka konferansının ülkemizde yapılacak olan 31 Mart Mahalli İdareler seçiminden sonra gerçekleşeceği bildirildi. Yetkililer yapılacak konferansın Berlin’de gerçekleşeceğini ifade etti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.