Turizm sektöründe amaç, 2023’e kadar 50 milyon turist ağırlamak

Önümüzdeki dört yıllık zaman zarfında 50 milyon turist hedefine ulaşmak adına sektörün her alanında profesyonelleşme ve yenilikleri hemen turizme uyarlamak için çalışılıyor.

Halk arasında ‘Bacasız Fabrika’ olarak adlandırılan turizm, ülke ekonomisine doğrudan yapmış olduğu katma değer ile tüm çevrelerin takdirini kazanmaya devam ediyor.

Turizm okulları açığı kapatacak

Turizm için nasıl turist çok önemli ise sektörde çalışanlar da bir o kadar önem arz ediyor. Çalışanların kalifiyeli olması yapılan işin kalitesini de artırıyor. Sektöre kaliteli ve işi bilen çalışanlar yetiştirmek maksadıyla turizm okulları uygulaması başlatılıyor.

Hali hazırda üniversitelerdeki turizm otelcilik bölümünün yanı sıra açılacak özel okullar sayesinde turizm alanının her safhasına işi bilen, eğitim görmüş ve daha okuldayken tecrübe edinmiş personel yetiştirilmek planlanıyor. Böylece bu alandaki açıkta bir nebze olsun kapanma eğilimi göstereceği ifade ediliyor.

İstihdam edilen sayısı ileride 3 milyon olacak

Turizm ve otelcilik sektörü dünya çapında en çok işvereni olan sektör olarak ifade edilirken Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) görüşüne göre, ülkemizde 2027’de 3 milyon kişiye istihdam sağlanacağı söyleniyor. Anadolu’daki işgücü ihtiyacını sezen popüler turizm okulları tecrübeli çalışan yetiştirmek için KOBİ’lerimizle birlikte ülke pazarına girip gün geçtikçe öğrenci kapasitesini artırmaya çalışıyor.

Sektör Y kuşağından çok şey bekliyor

Turizmin dünya ekonomisinde büyük bir yeri olduğu herkesçe biliniyor. Buna Y kuşağının yapacağı macera, gastronomi, iş ve ailece tatil turizminin katkı yapması düşünülürken böylece büyüme oranının artacağı söyleniyor. Ayrıca Y kuşağının sektördeki beceri, fikir ve dokunuşları ile bilişim, mühendislik ve ekonomi alanından mezun öğrencilere kariyerlerini geliştirme imkanı veriyor.

Turistler İstanbul ve Antalya’yı tercih ediyor

Türkiye, dünyada turist çeken ülkeler sıralamasında ilk 10’da yer alıyor. Geçen yıl Ocak – Kasım döneminde 37,5 milyon yabancı ziyaret etti. 2017’ye göre % 22 oranında turist sayısı artarken 23 milyon dolar gelir sağlandı. Şehirlerde İstanbul 12,3 milyon turistle ilk sırayı alırken Antalya’yı 13,6 milyon turist ziyaret etti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.