Finansal Okuryazarlık Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

finansal okuryazarlık

Finansal okuryazarlık kavramı, bu kapsamda yer alan finansal araçlara herkesin basit bir şekilde erişim sağlaması sebebi ile günümüzde çok daha fazla önem kazanmıştır. Kişilerin kendi hesapları içerisinde doğru bir finansal karar alması, bilinçli bir şekilde çeşitli yatırım araçları üzerinde yatırımlar yapması ve şirketlerin istenen düzeyde yönetilmesi gibi birçok konuda uzmanlık veren bu okuryazarlık, günlük yaşantımız dahilinde de bize büyük katkılar sağlar. Kısaca özetlemek gerekirse eğer; paranın doğru yönetilmesi ve kişilere ait finansal konularda temellerin doğru atılması konusunda bu okuryazarlık modeli bize yardımcı olmaktadır. Doğru bir öğrenim ve uygulama ile beraber aile ortamınızdaki maliyetlerden başlayarak en yüksek limitlerde yer alan şirket yönetimlerinde dahi başarılır bir finansal yönetim sağlayabilirsiniz.

Son dönemlerde özellikle de ülkemiz içerisinde büyük bir önem sahibi olan finansal okuryazarlık, sağlamış olduğu avantajlar ile beraber gün içerisinde birden çok durumu daha iyi analiz edebilmeyi ve doğru kararlar ile hareket edebilmeyi amaçlar. Bu konu dahilinde bilinçlenmeniz, yapmış olduğunuz birikimlerin doğru yatırım araçlarda yer almasını ve var olan risklerin değerlendirilerek büyük çaplı durumlardan kaçınmanızı sağlar. Bu sayede bütçe yönetimlerinizde de istemiş olduğunuz seviyeye ulaşmanıza büyük bir yardımda bulunmuş olur.

Günümüzde bu konu üzerinde verilen birçok eğitim bulunur. Bu eğitimler, doğru kişiler tarafından verildiği sürece kişilerin kolayca öğrenebilmesini ve hayatlarına indekslemesini sağlar. Sizler de eğitimlerin bir tanesine girerek kendinizi finansal okuryazarlık konusunda daha iyi bir seviyeye getirebilirsiniz. Unutmayın ki herhangi bir bilgiyi öğrenmek için belirlenmiş bir yaş yoktur ve hiçbir yaş geç kalındığını göstermez. Değişimi ne zaman isterseniz yapabilir ve bu sayede de hayatınızda büyük bir gelişme yaratabilirsiniz. Bu yol üzerinde kazanacağınız paralar ve paraya giden yollar, belki de ertelemiş olduğunuz bu okuryazarlık dersinden geçiyordur. Tüm fırsatları değerlendirmek ve size katacağı unsurları edinebilmek için hemen bugün öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal kararların alınma aşaması, gerekli bilgilere sahip olmayı gerektirir. Bu bilgilere sahip olan ve bilinçli bir şekilde hareket edenler ise finansal okuryazarlık bilen kişilerdir. Daha kapsamlı bir şekilde anlatılmak gerekirse eğer; kişisel finans konularının yönetimi, para yönetimi ve finansal yönde yapılacak işlerin yönetimi gibi işlemleri yapacak olan kişiler, bu okuryazarlık bilgisine sahip olmalıdır. Verilen finans okuryazarlığı eğitimi, kişilerin kendilerine ait olan finansal durumlarını en doğru şekilde yönetebilmelerini sağlamaktadır. Bu ise genel olarak piyasa içerisinde yer alan verilerin olması gerektiği gibi analiz edilmesi, yatırım yapılacak olan alanda mevcut olan risklerin belirlenmesi ve riskin en alt seviyeye indirildiği alanların tespiti gibi işlemlerin öğrenilebilmesi ile olur.

Çok daha kapsamlı bir tanım yapabilmekte mümkündür. Finans okuryazarlığı, kişinin en temel seviyeden değerlendirmeye başlayarak tüm finansal durumunu ve mevcut ekonomisini doğru bir şekilde planlamasını sağlar. Finans yönetimi olarak da adlandırılan bu okuryazarlık eğitimi, Amerika ve Kanada gibi daha birçok ülkede son zamanlarda büyük ilgi görmektedir. Siz de tüm planlamalarınızı doğru bir şekilde yapabilmek için bu eğitimleri almalı ve gerekli donanımları edinmelisiniz.

Finansal okuryazarlık nasıl öğrenilir?

Finansal okuryazarlık, kişilerin ihtiyaç olduğu durumlarda tüm finansal durumlarını planlayabilmesi ve istenen şekilde yönetebilmesini sağlayan bir donanımdır. Bu kapsamda iyi bir finans okuryazarı olmak istiyorsanız, eğitim almalı ve tüm bilgileri kendi hayatınıza adapte etmelisiniz. Kişisel finans yönetimleri, belirli eğitimlerin alınması sonrasında edinilen bir beceridir. Bu beceriye sahip olmak istiyorsanız kesinlikle bir bireysel finans yönetimi eğitimine katılmalı ya da dersini almalısınız. Bunun yanında, finans okuryazarlığına dair kitapları da sık sık okuyarak kendinizi bu alanda geliştirmeye yönelik hareketlerde bulunabilirsiniz.

Donanımlı bir finans okuryazarı olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan yöntemleri takip edebilir ve uygulayabilirsiniz. Bunlar:

 • Bulunduğunuz yerde bir finans okuryazarlığı eğitimi düzenleniyorsa bunları takip etmeli ve katılmalısınız.
 • Ücretli ya da ücretsiz bir şekilde yayınlanan online eğitimlerin tamamına katılmalısınız.
 • Finans okuryazarlığına dair bulabildiğiniz kitapları, dergileri ve diğer yazıları okumalısınız.
 • Ülkemizde son derece önemli bir yer sahibi olan bu okuryazarlık seviyesi, tüm Dünya üzerinde etkilerinin oluştuğu bir donanımdır. Özellikle de kripto yatırımlarının hayatımıza girmesi ile beraber kişilerin hayatlarında bir finansal yönetim ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda kendilerini geliştirmek ve risk oranlarından kaçınarak hata yapmamak isterler. Sizler de finansal okuryazarlık alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, düzenli olarak çıkarılan eğitimlere katılabilir ve bu yönde kitaplar okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Finansal okuryazarlık bilmenin avantajları

Günümüzde birçok insan, çalıştığı yerler ya da farklı kurumlar tarafından sürekli olarak finans okuryazarlığına karşı bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. Bu donanımlara sahip olunması ve gerekli eğitim ile beraber kişisel finans yönetimlerinin yapılması, insanlar üzerinde son derece avantajlı bir durum hali ortaya çıkarır. Bireylerin kendi bütçelerinden ailelerinin bütçelerine, şirket bütçelerinden kamu kurulu bütçelerine kadar büyük bir zincir bulunur ve bunların tamamı finans okuryazarlığı avantajlarından yararlanır. Kişilerin ve kurumların kendi bütçelerini yaratabilmeleri ve sonrasında da bunları yönetebilmeleri, yine kendileri üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olacaktır.

Finans okuryazarlığı öğrenilmesi ile beraber kişilerin sahip olacağı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:
Bireyler, yaşamış oldukları bütçe sorunları ile çok daha basit bir şekilde başa çıkacak ve alınan eğitimlerdeki yöntemler ile doğru adımlar atacaktır.

 • Gelir ve gidere yönelik olan denge çok daha iyi yönetilir.
 • Yapılmakta olan birikimlerin düşük risk payı ile çok daha iyi yönetilmesi sağlanır.
 • Kişilerin bankacılık, ekonomi ve finans konusundaki farkındalıkları ve bilgi kapasiteleri artırılır
 • Kendiniz, aileniz ya da işletmeniz için çok daha doğru ve kazançlı finansal kararlar almanız sağlanır
 • Emeklilik döneminiz için yeteri kadar tasarruf yapabilirsiniz
 • Doğru bir yönetim ile ev satın alabilirsiniz
 • Nasıl bir sigorta seçimi yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz
 • Var olan giderlerinizi çok daha düşük seviyelere indirirsiniz
 • Var olan borçlarınızı daha basit bir şekilde ödersiniz
 • Kredi kartlarınızı kullanırken daha dikkatli ve bilinçli olursunuz
 • Bu ve bunun gibi birçok avantajlı durum, finans okuryazarlığının edinilmesi ile kazanılmaktadır.

Finansal okuryazarlıkla ilgili temel kavramlar

Finans okuryazarlığı, ilk adım olarak bazı temel kavramların bilinmesini gerektiren bir okuryazarlıktır. Bu bilinen temel kavramlar üzerinde adım adım gidilirse, kişilerin eğitimleri ve finansal yönetimleri çok daha iyi olacaktır. Bunun sebebi ise, kişisel finans ve kapsamlı ekonomiye dair temel kavramların yeteri kadar bilinmiyor oluşu ile kişilerin kendilerini geliştirebilmesi mümkün değildir. Bankacılık, bütçe, ihtiyaç ve birikim yönetimi gibi kavramlara karşı bilgi sahibi olmak, bu adımda çok daha hızlı ve güvenilir ilerlenebilmeyi sağlar.

Ekonomik seviyede okuryazarlık denildiği zaman akla gelen ilk terimler genelde şu şekildedir:

Bütçeleme:

Kişilerin sahip olduğu bütçeyi belirleyen para miktarının üç ana kullanım alanı bulunur. Bunlar yatırım, tasarruf ve harcamadır. Bütçeleme içerisinde istenen seviyelerde bir denge yakalanırsa, bununla beraber çok daha iyi bir refah düzeyi ve finansal güvenlik sağlanacaktır.
Bütçenizi oluştururken yapacak olduğunuz yatırımlara dair bir para ayırmalı ve diğer paranızı da mevcutta yer alan tüm borçların kapatılması için ayırmalısınız.

Yatırım:

Finansal okuryazarlık konusunda başarılı olmanız için kesinlikle yatırıma dair kavramları bilmeniz gerekir. Kendinize uygun olacak seviyede bir yatırım oluşturmak için faiz oranlarını, çeşitlendirmeleri, var olan riskleri düşürmeyi ve fiyat seviyelerini bilmelisiniz. Bu sayede yapacak olduğunuz yatırımlar ile beraber çok daha yüksek yatırım gelirleri elde edebilirsiniz.

Borçlanma:

Birçok kişi, yaşamış olduğu hayatın belli bir dönemde bazı insanlardan ya da kuruluşlardan borç almak zorunda kalır. Borçlanma aşamasının doğru bir şekilde ayarlanabilmesi için birleşik faiz, ödeme süresi, mevcut faiz oranları, paranın o zaman içerisindeki değeri ve kredi yapısının çözülebilmesi gerekir. Bu gibi temel kavramlar anlaşıldığı zaman borçlanma aşamalarında çok daha avantajlı bir konumda yer alabilirsiniz.

Vergilendirme:

Vergilendirmeye dair çeşitli vergilendirme biçimlerini ve bu biçimlerin kişinin sahip olduğu net geliri nasıl etkilediğine dair bilgi sahibi olmak, finansal okuryazarlık konusunda büyük öneme sahip olan bir kuraldır. Kiralama, miras, istihdam ve yatırım gibi birbirinden farklı gelir kaynakları, vergilendirme konusunda da farklı şekillerde oluşturulur. Bunların biliniyor olması, çok daha iyi bir gelir yönetiminin oluşturulmasına ve finansal performansınızın artırılmasına olanak tanır.

Kişisel Finansal Yönetim:

Kişisel finansal yönetimi, bu kapsamda en önemli olan kavramlardandır. Eğer yukarıda var olan kavramlara hakimseniz, bu kavram içerisinde de yüksek ihtimalle başarılı olacaksınızdır. Bu kapsamda yapacağınız hamleler ile beraber borçlarınızı azaltabilir, yatırımlarınızı çoğaltabilir ve net gelirinizin çok daha yüksek seviyelerde olmasını sağlayabilirsiniz.

Birikim:

Birikim, ekonomi içerisinde para ya da malın toplanarak gerekli artışın yaşatılması anlamına gelir.
Finans okuryazarlığı konusunda örnek verilebilecek olan çok fazla temel kavram vardır. Tüm bu kavramların eğitiminin alınması ve doğru bir şekilde anlanarak uygulanması, sizi finansal yönetiminizi de çok olumlu seviyede etkileyecektir. Var olan eğitimlere katılarak bu kavramları öğrenebilir ve daha donanımlı bir birey olarak yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Finansal okuryazarlık neden önemlidir?

Ekonomik kavramı, Dünya üzerinde yaşamakta olan ve ekonomiye dair hiçbir şey bilmeyen insanlar da dahil olmak üzere herkesi ilgilendiren bir kavramdır. Bunun sebebi ise, ekonomi kavramının biliniyor olması ile beraber gün içerisinde yapacak olduğunuz küçük alışverişlerde dahi sizler için birçok avantajın oluşuyor olmasıdır. Finansal anlamda bir planlamanın yapılıyor olması, kesinlikle sizin hayallerinizin durduruluyor olması anlamına gelmez. Fakat yapılan finansal planlamalar, gelecekte karşılaşabileceğimiz kötü ve olumsuz durumların da hesaba katılmasını içerir.
Finansal okuryazarlık, ekonomi konusunda çok yönlü bir bakış açısı kazanmaya, maddi anlamda yer alan gerçeklere realist bir bakış açısı ile bakmaya ve yapacak olduğunuz harcamalarda tasarruf oluşturmaya teşvik eder. Bu sayede yapacak olduğunuz yatırımları, harcamalarınızı, borçlarınızı, var olan riskleri, gelecek planlamanızı, hayallerinizi ve potansiyelinizi çok daha iyi öğrenir, kavrar, analiz eder ve bu şekilde yeni bir yöntem oluşturabilirsiniz.
Gün içerisinde yapmış olduğunuz harcamalarda ya da diğer ekonomik işlemlerde ne kadar dikkatlisiniz? Bu kapsamda var olan gelir ve giderlerinizi ne sıklıkla takip ediyorsunuz? Bir yatırım aracı üzerinde yatırımlar yapacakken, bu alan hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Hayatınızı tüm bu maddi durumlar çerçevesinde yönetme konusunda başarılı mısınız? Eğer sizler de bu gibi durumlardan mustaripseniz ve çok daha iyi bir finansal planlama ile hareket etmek istiyorsanız, finansal okuryazarlık hakkında eğitimler alarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik bu eğitimlerde ve gelişim aşamalarında, diğer insanların söylediği gibi zor ve karmaşık kavramlar üzerinden eğitime başlamak zorunda değilsiniz. Öğrenilmesi gereken temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve finansal enstrümanları tanıyarak ileriye yönelik çok daha kapsamlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Gelir gider konusu ve finansal okuryazarlık

Kişilere ait olan bütçelerden tutun da büyük şirketlere kadar tüm finansal işlemler iki temel kavram çerçevesinde analiz edilmektedir. Bunlar ise gelir ve giderlerdir. Bu kavramların doğru biliniyor ve takip ediliyor oluşu, gelecekte çok daha kazançlı bir yapıya sahip olmaya, var olan riskleri fark etmeye ve doğru yatırımları tercih ederek kazanç oranını artırmaya teşvik eder. Bireyler, gelir gider problemleri yaşıyor ve bunları çözüme kavuşturmak istiyorsa, finansal okuryazarlık konusunda kapsamlı bir eğitim alarak bilinçli bir şekilde hareket etmelidir. Bu sayede bireysel finans bilgileri de artacak olan birey hem şahsi hem de şirket bütçelerinde olumlu bir artışa gidebilecektir. Doğru yapılan analizler ve bilinçli hareketler ile olumlu bir seyrin yakalanıyor oluşu kaçınılmaz bir kazançtır.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.