Savunma Sanayinin gözü pek kadınları başarılı işler çıkarıyor

Türk havacılık ve uzay sanayi tarafından üretilen Anka, Hür Kuş ve Atak hava taşıtlarının oluşturulmasında çalışan kadın görevliler üzerlerine düşeni başarıyla yerine getiriyorlar.

Uçuş test mühendisi Hilal Devecioğlu, yerli taarruz helikopteri Atak’ın eksiksiz şekilde oluşturulmasından sorumlu mühendis olarak çalışıyor. Atak helikopterini uçuran ilk kadın olmasıyla kendinden söz ettiriyor. Hilal Devecioğlu, “Çıkan helikopterin ilk defa sizinle birlikte motoru çalıştırdığını görüyorsunuz. İlk uçuşa çıktığınızda gözünüz, kulağınız pilot kabini (kokpit) içerisinde oluyor. Göreviniz icabı sizin vereceğiniz onaydan sonra aracın Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda zor şartlarda ve çeşitli bölgelerde görev yapacağını, bu sorumlulukla görevinizi yerine getiriyorsunuz” diye konuştu.

Zor görevleri başarıyla yerine getiriyorlar

Temel eğitim uçağı Hür Kuş’un test mühendisi olan Elif Cansu Fersoy, Hür Kuş’u kullanan tek kadın olma özelliği ile kendini öne çıkarıyor. Fabrikadan çıkmaya hazırlanan her uçağın uçuş ve manevra kabiliyeti gibi yapılan birçok testi yapı bu test sonuçlarına göre karar veren sorumlu mühendis olarak çalışıyor. Elif Cansu Fersoy, “Hür Kuş fizyolojik anlamda insanı zorlayan manevra kabiliyeti çok fazla olan bir uçaktır. Öyle manevralar var ki kendi ağırlığımızın 6 – 7 katı yüklere maruz kalıyoruz. Bu iş sadece kadınların değil birçok insanın zorlanarak yapacağı bir iş olarak görüyorum.” dedi.

Çok önemli projelerde kadın kahramanların payı var

Savunma Sanayinin kadın kahramanları tek uçuş testlerinde değil bazıları TUSAŞ’ın tasarım işlerinde projeleri geliştirmeye çalışıyor. Bazıları ise insansız hava aracı olan Anka’nın kontrolünü sağlıyor. Çok önemli görevlerde başarıyla çalışmaya devam eden TUSAŞ’ın kadın çalışanları ülkemizin çok tehlikeli ve gizli projelerine emeklerini ve hayal güçlerini katarak destek oluyorlar.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.