Savunma Sanayii, KOBİ’lerden umutlu

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisinin geldiği noktada yerli ve milli üretim için sektördeki KOBİ’lere büyük iş düştüğünü söyledi.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneğinin (OSSA) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, OSSA’nın artık başka sektörlere ve şehirlere örnek haline gelen bir modele dönüştüğünü söyledi.

Konuşmasının devamında OSSA üyeleri, şirketler ve KOBİ’lerden beklentilerinin arttığını vurgulayan Demir, “OSSA’nın geldiği noktada artık iyi metal kesen, parça işleyen, işçilikle ilgili katma değer sağlayan yapının değişmesi gerekiyor. İyi metal işlemenin yanı sıra tasarım, malzeme, dizayn konularında firmaların gücünün artması lazım. Artık metal işleyen bu tezgahların da ülkemizde üretilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Demir, Savunma Sanayii Başkanlığının sektörde stratejik bir konuma sahip olduğunu, savunmadaki bu modelin korunması ve sağlık, ulaşım, haberleşme alanları açısından derinlemesine incelenmesi gerektiğini aktardı.

“Şirketler en azından ASELSAN’ın 4’te, 5’te biri büyüklüğünde olmalı”

TSK Güçlendirme Vakfı şirketleriyle Ankara’da temellenen savunma sanayisinin genişlemesinin önemine değinen Demir, açıklamasının devamında;
“Ana yüklenicilerin platform geliştirme, sistem ve tasarım dışındaki işleri artık alt yüklenicilere vermesi gerekiyor. ASELSAN’ın 4’te, 5’te biri büyüklüğünde şirketler olması gerekiyor, bunun OSSA ile sağlanabileceğine inanıyoruz. Gerektiğinde iş birliği modelleriyle sistem üretimine talip olup alt yüklenici haline gelmelerini bekliyoruz.”

Demir, savunma sanayisinin popüler olması sebebiyle farklı illerden, kümelenmelerden sektöre girmek için talepler aldıklarını söyleyerek, “Metal işleyen arkadaşlarımız gelip kapımızı çalıyorlar. Rekabet için artık metal işlemenin ötesine geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Savunma sanayisinin pahalı bir sektör olduğunu aktaran Demir, sektörün sürdürülebilirliği ve rekabet açısından bundan sonra uygun maliyetlerin yakalanmasının öneminin artacağını kaydetti.

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ da teminat mektupları ve sanayicilerin arsa ihtiyacı konusu ile ilgili taleplerini gündeme getirdi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, yerli üretim için kümelenme organizasyonları ve bunların desteklenmesinin önemine değindi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.