Rüzgâr türbini imalatı kadınlara emanet

İzmir Bergama’da faaliyet gösteren Rüzgâr türbini fabrikasında çalışmakta olan kadın işçiler ustalık gerektiren zorlu işlerin üstesinden geliyorlar.

Bergama’daki fabrikada 500 tona yakın olan kulelerin üretim aşamalarında kadın işçiler çalışıyor. İşçiler evlerine katkı sağladıkları için çok memnun olduklarını ifade ediyorlar.

Kaynak, boya, montaj vb. işler onlardan soruluyor

Yetkililer, fabrikada 60 kadın işçi istihdam edildiğini çalışmaya devam eden kadınların uzmanlık ve dayanıklılık gerektiren işlerle uğraş verdiğini ifade ediyor. Kadınların bazıları kaynakta, bazıları montajda bazıları ise boya ve cnc operatörlüğü işlerinde çalışmaya devam ediyorlar. Toz altı kaynak operatörü olarak fabrikada görev yapan Hacer Çevirici, “ağır sanayi olsa da bayanların girdiği her yer hafifliyor. Öğrendikten sonra yapamayacağımız şey yok. Öğreninceye kadar çok ağırdı ama şimdi gayet iyi gidiyor.” diye konuştu. Kadınlarımız uzmanlık gerektiren her işi başarıyla yerine getiriyorlar.

‘Ezber bozmaya geldiler ’

Fabrikada çalışan kadınlar fabrikanın kurduğu kaynak okulu sayesinde iş sahibi oldular. Kaynak Okulu Projesi sayesinde ev hanımları iş sahibi olurken işverenler ise kalifiyeli eleman çalıştırmanın rahatlığını yaşamaya başladılar. Kadın işçiler kendileri için bu zor ve ağır olan işte çalışamazlar düşüncesini yıktıklarını, ezberleri bozduklarını ifade ediyorlar.

Kaynak Okulu kadınlara iş olanağı sağladı

Fabrika Yöneticisi olan Didem Üşenmez, “Kaynak Okulu’nda kadınlara ders vermek istiyoruz. Kadın kaynakçılar yetiştirmek istiyoruz, dedik. Bölgeden olumlu tepki aldık, çok başvuru oldu. Bunları değerlendirdik, bir eğitim sürecinden sonra istihdam etmeye başladık.” şeklinde beyanda bulundu.

İş güvenliğine harfiyen uyuyorlar

Kadın işçiler iş güvenliği hususunda da disiplinli davranışları ile dikkat çekiyorlar. Bu kararlı tutumları iş kazalarında da azalmaya sebep oluyor. Kadın işçiler iş güvenliğinde erkeklerden daha hassas olduklarını, buna uymayan karşı cinsten meslektaşlarını uyardıklarını ifade ediyor. Diğer işçiler kadın meslektaşlarının işe alışması ve üstesinden gelmelerinden dolayı onlarla gururlanıyorlar.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.