Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir? Neden Önemlidir?

Ön muhasebe nedir? Şirketler için neden önemlidir? sorularına bu yazımız ile cevap bulabilirsiniz. En kısa tanımı ile şirketlerin gelir giderleri ile ilgili işlemlerin kayıt altına alınması olan ön muhasebenin genel mantığı, kayıt altına alınan işlemler için aynı zamanda takip edilebilme kolaylığı da sağlamasıdır. Ön muhasebe yapmanın önemini şöyle sıralayabiliriz;

 • Şirketinizin gelir ve giderlerini bilmenizi sağlar
 • Kar zarar takibi yapmanızı kolaylaştırır.
 • KDV matrahı hesaplamanızı sağlar.
 • Şirketin finansal durumunu takip etmenizi kolaylaştırır.
 • Genel muhasebe için gerekli verilere ulaşmayı kolaylaştırır. 
 • Ön muhasebe raporları ile şirketlerin karar süreci hızlanır.
 • Ön muhasebe kayıtları ile şirketlerin gerçek ve anlık verileri hazır olur.

Ön Muhasebe ile şirketlerin ilgilendiği konular nelerdir?

 • Stok Takibi: Depolanan ürünleri geçmişe ve geleceğe dönük olarak yönetilmesini ve takibini kolaylaştırmak için ön muhasebe programları ile desteklenmelidir.

 

 • Cari Hesap Takibi: Şirketinizin alım satım işlemleri ile ilgili kayıtları ön muhasebe ile cari hesaplardan takip edebilirsiniz. 
 • Banka Takibi: Şirketiniz ile ilgili banka aracılığı ile yapılan her işlemin takibi ön muhasebe ile kayıt altına alınır. 
 • Çek-Senet Takibi: İşletmenin çek ve senet vadesi, ne zaman ve ne kadar ödeneceği ile ilgili konuların takibini kolaylaştırır. 
 • Faturaların Takibi: İşletmelerin mal alım satımı ile ilgili kestiği faturaların bilgilerini kayıt altına almaya yarar. 
 • İrsaliye Takibi: Mal sevkinde ve tesliminde kullanılan fakat fatura kesilmemiş belgelerin kayıtlarını tutar.
 • Maaş-Ücret Ödeme Takibi: İşletme bünyesinde çalışan kişilerin kaç gün işe geldiği, ne kadar ücreti hak ettiği, veya ücretten yapılacak kesintilerin takibini kolaylaştırır. 

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebe defter tutma gibi geleneksel muhasebe yöntemi ile yapılabileceği gibi excel ve belirli muhasebe programları kullanılarak da yapılabilir. 

Defter Tutma Yöntemi Ön Muhasebede Nasıl İşler?

Geleneksel yöntemlerden biri olan defter tutma yöntemi günlük gelir gider kalemlerini tek tek deftere yazma şeklinde yapılır. Defterin kaybolması, yırtılması gibi dezavantajları dışında biriken günlük işlemlerin arasında kaybolma gibi olumsuz yanları da bulunmaktadır. 

Excel ile Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebe tutma ile ilgili bir diğer yöntem de Excel kullanmaktır. Excel muhasebe ile ilgili verileri bilgisayarda tutabileceğiniz gerekli dört işlemi rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir programdır. Eğer iyi bir excel kullanıcısı iseniz muhasebesel işlerinizi rahatlıkla halledebilir, gerekli raporları tabloları Excel ile oluşturabilirsiniz. Fakat excel konusunda eksiklikleriniz var ise basit işlemleri bile yapmanız saatlerinizi hatta günlerinizi alabilir. Excel kullanmanın diğer dezavantajları ise ilerleyen zamanla birlikte çok fazla veriyi başka yerde depolamadan sadece bilgisayarınızda tutmanız ve bilgisayarınızın çalınması veya verilerin kaybolma riskine yakın olmanızdır. Ayrıca fazla veri ile çalışma durumundan dolayı bilgisayarınızın yavaşlaması veya çökmesi gibi olasılıklara da hazır olmanız gerekmektedir. 

Ön Muhasebe Programı ile Şirket İçinde Tutulması

Ön muhasebe programının, şirket içinde muhasebe yazılım programları ile tutulması pek çok şirketin kullandığı bir uygulamadır. Pek çok yönden avantajlı olan muhasebe yazılım programları ile bilgilerinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilir ve istediğiniz zaman istediğiniz bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gerekli raporlamaları ve tabloları otomatik olarak oluşturabilir, zamanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.