Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen oranı arttı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı raporuna göre kredi kartı ve kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ile borcundan dolayı icralık olanların sayısı günden güne artıyor.

Devletin zirvesi yani Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre borcundan dolayı icralık olanların sayısı son 11 ayda tırmanışa geçtiğini ortaya koydu. Rapora göre tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 1 milyon 284 bin oldu.

Vatandaşa göre üretim olmayınca sadece tüketim olunca borçların artması icranın gelmesi de gayet normal karşılanıyor. Halkın çoğunluğunun gelen zamlarla alım gücünün azalması buna karşılık nakit sıkıntısı çekince kredi kartı ile çözmeye çalışıyor. Belirli bir zaman sonra kart borcunu ödemekte sıkıntı çekiyorlar. Cüzdanlardaki kredi kartı sayısı arttığı gibi kartlara ait borçlarda günden güne artış oluyor. Tüketiciler borcu ödeyemeyince borcu borçla kapatma yöntemini seçmek zorunda kalıyor.

Takibe düşenlerde ciddi artış gözleniyor

Rapora göre 2018 yılı içerisinde tüketici kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı 137 bin kişi artarak 826 bin kişiye, kredi kartı borçlularının sayısı 744 bin kişiye ulaştı. Her ikisine borçlu olanların sayısı 300 bin olduğu bilgisi verildi. Asıl ciddi artışın takibe düşenlerde olduğu tespit edildi. Borcundan dolayı icralık olanlar yakın zamanda borç yapılandırma kampanyasına katılan devlet bankalarına başvurmalarına rağmen bir sonuç elde edemediler. Bu durumla karşılaşan, borcunu ödeyemediği için takibe düşenlerin sayısı 4 milyon 635 bin kişiyi aşmış durumda olduğu raporda ifade ediliyor. 2 milyon 408 bin kişi kredi kartı borcunu, 2 milyon 227 bin kişi ise çektiği krediyi ödeyemeyince takibe düştü. Yapılandırma imkanından da borçluların çoğu faydalanamıyor. Vatandaş ise yapılandırma imkanı verilmesini umutla bekliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.