KOSGEB’ten KOBİ’lere yönelik dijital destek

Dijital dönüşüme hibe desteği veriliyor

Bakan Varank’tan “Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere uygulama ve ticarileştirme desteği vereceğiz. Akıllı dijital teknolojileri geliştirme projeleri bütçesini ilk aşamada 250 milyon lira olarak belirledik.” dedi.

KOSGEB, akıllı dijital teknolojileri destekleme kararı alarak, sanayide dijital dönüşüm ile ilgili KOBİGEL projesi kapsamında “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” konusuyla yeni çağrı yaptı.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, çağrının 2 alt başlıktan oluştuğunu söyledi. Bakan Varank, sanayide küresel açıdan diğer firmalarla baş etmesi için akıllı dijital teknolojilere öncelik vermek gerektiğini belirterek, “Bu teknolojilerle ilgili Ar-Ge süreçlerini önemli ölçüde tamamlayıp ürün aşamasına getiren, ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’lere ilk kez devlet desteği vereceğiz. Uygulayacağımız bütüncül yaklaşımla hem dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini hem de kullanımını destekleyerek güçlü bir dijital ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz. Çağrı ile aynı zamanda ilk defa açık kaynak kodlu yazılımların kullanımını teşvik ederek, yaygınlaştıracağız. Proje çağrısının bütçesini 250 milyon TL olarak belirledik” dedi.

“Dijital ürünler daha erişilebilir olacak”

Varank, KOBİ’lere sanayinin dijital dönüşümünde KOSGEB’in destek vermeyi hedeflediğini, “Akıllı dijital teknolojilerin imalat sanayinde yaygınlaşması için bu teknolojilerin erişilebilir olması gerekiyor. Üretim süreçlerinde dijitalleşmeyi isteyen KOBİ’lerin imkân ve kabiliyetlerini, yetkin insan kaynağını ve teknolojik altyapılarını KOSGEB desteği ile arttırmak istiyoruz. Böylece sanayi sektörümüz, 1. çağrımızla teknoloji tedarikçisi KOBİ’lere sağlayacağımız desteklerle akıllı teknolojilere erişebilecek. Ayrıca 2. çağrımızla da akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine adapte ederek kullanacak olan KOBİ’leri destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Teknolojisini geliştiren KOBİ’ye 300 bin lira hibe verilecek

300 bin lira hibe verilecek

Varank, yapılan çağrı kapsamında teknolojisini geliştiren KOBİ’lere işletme başına 300 bin lira geri ödemesiz, 350 bin lirası teminat karşılığı geri ödemeli şekilde toplam 650 bin liraya kadar destek vereceklerini bildirdi. Varank, “Akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine katmak isteyen KOBİ’lere ise; işletme başına 300 bin lirası geri ödemesiz, 700 bin lirası teminat karşılığı geri ödemeli şekilde toplam 1 milyon liraya kadar destek verilecek” dedi.

Yerli teknoloji yapan avantaj sağlayacak

Konuşmasının devamında Varank: “Yerli teknolojiyi geliştiren KOBİ’lerle kullanıcı imalatçı KOBİ’lerin çağrı kapsamında etkileşimleri bizim için çok önemli. İmalatçı KOBİ’ler edinecekleri teknolojiyi yerli firmalardan karşılamaları halinde destek ödemelerinde ve değerlendirme süreçlerinde önemli avantaj sağlayacak. Öte yandan teknoloji geliştiricilerin ürünlerini ticarileştirme ve imalat sanayiinde kullanımını yaygınlaştırma hedefi kapsamında, ilgili ürünün destek başvurusu aşamasında bir sanayi işletmesinin satın alma niyet beyanı ile gelmesi halinde destek sağlayacağız.” dedi.

Dijital teknoloji geliştiren KOBİ’ye ticarileştirme desteği

Kamunun desteğiyle, teknoloji geliştirme bölgesi ya da Ar-Ge merkezlerinde projesini sonuçlandıran yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler, doğrudan ticarileştirme amacıyla proje desteği alacaklar. Varank; KOBİ’lerin akıllı dijital teknoloji alanındaki birikimlerini ve emeklerini ticari ürüne dönüştüreceklerini, dijital dönüşüm sürecinde yerli kaynak kullanımının özellikle destekleneceğini belirtti.

Dijitalleşmede açık kaynak kodlu yazılım öncelikli olacak

Dijital teknolojilerin gelişmesinde veya iş süreçlerinin adaptasyonunda açık kaynak kodlu yazılımları içeren proje başvurularının öncelikli değerlendirileceğini anlatan Varank, “Açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesinde hem geliştiricilerin performansı hem de ekosistemin bütününün etkin işlemesi önemli. Bu kapsamda mevcut kabiliyetlerimizin keşfi, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve onlara uygun ekosistemin oluşturulması önceliğimiz olacak. Gençlerimizi bu alanda yoğunlaşmaları için motive etmek istiyoruz. Çünkü bu işin temelinde ve başarısında ilk önce insan kaynağı var” dedi.

Destekler yarışmayla belirlenecek

KOBİGEL ile desteklenecek projeler yapılacak yarışmayla belirlenecek. Başvuru şartlarını taşıyan ve KOSGEB sistemine kaydı olan KOBİ’ler KOSGEB’in www.kosgeb.gov.tr adresinden online başvuru yapabilecek. Başvurusu tam olan KOBİ’lerin projelerini seçici kurullar puanlayacak. Uygun projeler puan sıralamasına konulacak ve en yüksek puandan başlayarak desteklenecek projeler belirlenip, ayrılan bütçe KOBİ’ye aktarılacak.

Başvuru alanları hangi alanlarda olacak?

Akıllı dijital teknoloji alanında ürün ve çözüm geliştirmiş, ürün aşamasına gelmiş KOBİ’lerle bu teknolojileri imalat sürecine uyarlamak isteyen KOBİ’ler;
• “Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı”
• “İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti”
• “İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri”
• “Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri”
• “İmalat Sanayinde Siber Güvenlik” alanlarında projeler sunacaklar.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.