KOSGEB’ten Girişimci Kadınlara 150 bin TL destek

‘Kendi iş yerim olsun, kendi işimin patronu olayım’ şeklinde konuşan kadınların sayısı gün geçtikçe artarken devletimiz, girişimci kadınlara kendi iş yerini açmaya 150 bin liralık destek sağlıyor.

Devletimizin vermiş olduğu destekten yararlanmak isteyen girişimci kadınlarımız KOSGEB’e başvuru yaparak buna hak kazanmaktadır. KOSGEB’in sağladığı destekten şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm kadınlarımız faydalanabilirler.

KOSGEB desteğinin detayları

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından girişimci kadınlara verilen 150 bin liralık desteğin detayları ise; verilen destek kredisinin 50 bin lira geri ödemesiz, 100 bin lirası geri ödemeli şekilde tahsil edilmektedir. KOSGEB, 2019 mali yılında devlet tarafından verilen destek kalemlerini ve miktarlarını artırmayı düşünmekte olup kadın girişimcilere verilen 100 bin lirayı 200 bin liraya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Girişimci kadınlar KOSGEB başvurusunu nasıl yapar?

KOSGEB’in desteğinden faydalanmak isteyen girişimci kadınlar bazı hususları yerine getirmek zorundadırlar. Destek için gereken şartlar ise;

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yabancı olmamak,
• 18 yaşından büyük olmak,
• Girişimcilik eğitimi sertifikası sahibi olmak,
• Ev hanımı olmak,
• Önceden KOSGEB’e başvuru yapıp ret cevabı almamış olmaması gerekmektedir.

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurudan önce bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunumu yapan girişimciler KOSGEB’ten gelen onaydan sonra destek almaya hak kazanırlar.

Kadın Girişimcilere ne kadar destek veriliyor?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kadın girişimcilere vermiş olduğu destek miktarı 150 bin TL iken 50 bin TL geri ödemesiz 100 bin TL’si ise geri ödemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB’in geri ödemesiz destekleri şu şekildedir;

– İş yeri açma miktarı 2 bin TL
– Makine, donanım ve malzeme miktarı 18 bin TL
– İş yeri kira, fatura, eleman vb. miktarı 30 bin TL verilmektedir.

Verilen 100 bin TL kredinin faizsiz olmasının yanında ödemeye 2 yıl bitiminde başlanması kadın girişimciler açısından önemli destek olarak görülmektedir. KOSGEB tarafından verilen destekler İŞKUR ile koordineli olarak çalışılmaktadır.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.