Gıda fiyatlarındaki artışa DUR! diyeceğiz

Gıda sektöründeki fiyatlarında artış devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Kurulu’nda açıklama yaptı. “Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak, atılacak güçlü, yeni adımlar var” diyerek önümüzdeki günleri işaret etti.

Hortumda zarar gören, eski usul seraların modernize edilmesi için ise yeni yatırım ve dönüşüm paketi açıklanacağı bildirildi. Seraların yapılanmasına katkı amaçlı Ziraat Bankası da kredi vereceğini duyurdu. Geçtiğimiz Salı günü Ak Parti Grup toplantısında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “gıda sektöründeki fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık” demişti. enflasyon ve faiz düşmesine rağmen gıda sektöründeki artışlar devam ediyor. Gıda maddelerini üreticiden tüketiciye aktaran komisyon zincirinin önünü kesmek için hükumetten yeni bir hamle geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ” Ocak ayında gıda sektöründeki enflasyon olmasa aylık enflasyon yüzde -0.43 olurdu. Bu gıda terörü, milletin boğazına operasyon, birileri sırf muhalefet olsun diye gıdada spekülasyon yapıyor” diye konuştu. Fiyat artışları ile ilgili gelecek hafta içinde yeni ve güçlü adımlar atılacağını söyledi.

BELEDİYELER SEBZE-MEYVE SATACAK

Bakan Albayrak, “Mayıs ayında 87,2 milyar dolar olan dış ticaret açığı da düştü. 2018’de katkılarınızla ihracatta rekor kırdık. Dengelenme sürecinde güçlü bir borçlanma stratejisini ortaya koymak için çalışıyoruz. Belediyelerimiz sebze-meyve satışı yapmaya haftaya başlayacak. Sivri biber, patlıcan Türkiye bunları mı konuşacak, birileri stokluyor. Fırsatçılıkla hareket eden birilerinin milletimizin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

ZİRAAT BANKASI SERACILIK PAKETİNİ AÇIKLAYACAK

Seracılık özellikle kış aylarında eko sisteme, ticarete, vatandaşın mutfağına etki ediyor. Etkiyi azaltmak için paket açıklayacak ve dönüşümü çok hızlı şekilde göreceğiz. Seraların yenilenmesi ve kredileriyle ilgili detaylar Ziraat Bankası tarafından açıklanacak. Bürokratik detaylar soruluyor onları da çözeceğiz. Jeotermal açısından organize bölgeler oluşturup, altyapısını tamamlayacağız. Bu bölgelerdeki seralar için kredilerle geri dönüş alacak. Jeotermal kaynaklarımızı bu noktada daha etkin kullanmış olacağız. Gerek yatırım kredilerinde, gerek kredi limitlerinde, gerek işletme kredilerinde daha üst noktaya gideceğiz. Ziraat Bankası yarın Antalya’da modern seracılıkla ilgili paketi açıklayacak.

YAPISAL ADIMLARI DEVREYE ALACAĞIZ

Albayrak, “Özellikle önümüzdeki kış bu konunun Türkiye gündeminde olmaması için sektör desteği, kapasite noktasında yasanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sahada olacağız. Ürün, üretim gibi tüm planlamanın yanı sıra yapısal adımları devreye alacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.