E-ticarette ücretsiz kargo sunan firmalar çok kazanıyor

Ülkemizde e-ticaret yapan ve halkımıza hizmet veren işletmelerin satış oranları ücretsiz kargo imkanına göre farklılık gösteriyor. Ücretsiz kargo verenlerin satışlarının fazla olması dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalara ve KOBİ e-ticaret raporu verilerine göre ülkemizde ücretsiz kargo hizmeti veren işletmelerin oranının % 49 olduğu bildirilirken oranın önceki yıla göre % 11 arttığı ifade edildi.

Kargo tüketiciyi cezbediyor

E-ticaret yapan mağazaların ücretsiz kargo hizmetiyle vatandaşları cezbettiği ve böylece satışlarının arttığı gözlendi. Ücretsiz kargo hizmeti veren işletmeler satışlarda rakiplerini geçerken müşterilerin ürünü satın alma kararlarında pozitif etki yapıyor. Ücretsiz kargo olanağının müşterileri etkileme oranının % 94 olduğu aktarıldı.

Ülkemizde e-ticaret hacmi 60 milyar TL

Geçen yıl dünyada % 18 büyüyen e-ticaret kapasitesi 3 trilyon dolara ulaşırken, ülkemizde % 42 büyüyerek 60 milyar TL’yi gördü. E- ticaret altyapı sağlayıcısı İdeasoft, ülkemizde internet satışlarını etki eden nedenleri irdelediği araştırmasında ilginç detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Ideasoft CEO’su Seyhun Özkara, “% 49’luk oranla tüketicinin en büyük beklentisi ‘para iade’ seçeneği olarak karşımıza çıktı. Beğenilmeyen ürünün değiştirilmek üzere aynı gün geri gönderilmesi ise % 45 oranla 2. sırada yer alıyor. ‘Ücretsiz kargo’ seçeneği ise % 44 oranla 3. sırada yer alıyor.” dedi.

“Aynı gün teslimat” tüketici için önemli

Dünyada artmayı sürdüren e-ticaretin dikkat çeken seçeneklerinin ise “aynı gün teslimat” ve “ücretsiz kargo” olduğu ve bu seçeneklerin rekabette avantaj sağladığı biliniyor. Şimdilerde “aynı gün teslimat” seçeneğinin standartlaştığı, firmaların teslimatta değişik yöntemler uygulamaya çalıştığı biliniyor. Dünya pazarında söz sahibi olan Amazon vb firmaların dağıtım ağlarını büyük şehirlerin yakınına kurarak “aynı gün teslimat” işini drone ile yapmaya hazırlanıyor. Avrupa’daki müşteri tarafından talep edilen ürünlerin belli noktalardan alınması uygulamasının yaygınlaştırılması düşünülüyor.

Ücretsiz kargo ülkemizde revaçta

İdeasoft’un yaptığı araştırmada 2017’de internet alışverişinde ücretsiz kargo seçeneğinin % 38, geçen yıl ise bu oranın % 49 olduğu bildirildi. E-ticaret yapan firmalar müşterilerin satın alma oranlarını artırmak için ve rakiplerinin önüne geçmek için kargo ücretini karşılamayı sürdürmeyi planlıyor.

Kargo ve teslimat süresinin önem kazandığına vurgu yapan Seyhun Özkara, “Teknoloji şirketi olan Ideasoft, müşterileri için e-ticarete ait süreçleri kolaylaştırmak, iş gücü ve zaman kaybını azaltmak, inovatif çözümlere müşterilerini kolay ve hızlı yoldan adapte edebilmek adına farklı entegrasyonlar kullanıyor. Başta KOBİ’ler olmak üzere e-ticaret altyapımızı kullanan yaklaşık 7.000 sanal mağazanın; siparişlerini hızlı bir şekilde kargo şirketine iletmesine ve müşterilerine süreçle ilgili bilgi vermesine yardımcı oluyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.