CRM Nedir?

crm nedir

“CRM nedir ve CRM’nin faydaları nelerdir, ne işe yarar?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, CRM’nin şirketinizi ve müşterilerinizi nasıl etkilediğini detaylı şekilde anlatıyoruz. İşte CRM hakkında bilmeniz gerekenler:

CRM Nedir?

Değinmemiz gereken ilk soru ile başlayalım; “CRM nedir?” açılımıyla Customer Relation Management olan CRM, Türkçe anlamıyla Müşteri İlişkileri Yönetimi demektir. CRM’nin amacı, müşterilerinizin mutluluğunu sağlamanın yanı sıra onların bir sonraki işte de sizinle birlikte çalışmasını sağlamaktır. Bu amaçla müşterilerin neye ihtiyaç duyacaklarını tespit eder, hedef kitleyi doğru bir şekilde belirler ve hedef kitleye yönelik pazarlama yaparak kazancınızın artmasını sağlar. Başka bir deyişle, halihazırdaki müşterilerinizin sizinle işbirliği yapmasına devam etmeyi sağlamasının yanı sıra aynı zamanda size yeni müşteriler de kazandırmaktadır. Kazancın artırılması amacıyla kullanılan tüm yazılımlar, CRM yazılımlarıdır.

CRM Ne İşe Yarar?

CRM’nin her bir departman için farklı işlevi vardır. Şirket yöneticileri açısından CRM’in işlevi, satış organizyonunun yönetilmesi, satış performansının nicel hale getirilmesi ve satış sürecinin iyileştirilmesidir. Satış ekiplerinde CRM’in işlevi, sipariş takiplerinin yapılması, önceki satışların bilgilerine ulaşılması, satış ile alakalı tüm bilgilerin kayıt altında tutulması ve kayıt altında tutulan bu bilgilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlamasıdır. CRM’in sağladığı bu pratiklik sayesinde tüm çalışanlar ihtiyaç duydukları ve duyacakları bilgilere her zaman hızlı bir şekilde ulaşabilir ve böylece de müşterilerin taleplerini karşılayabilirler. Ayrıca müşterilerin verdikleri güncel bilgileri de sisteme girerek diğer çalışanların da güncel bilgilere erişebilmesini sağlayabilirler. Bu sistem sayesinde çalışanlar arasında işbirliğinin ve buna bağlı olarak da verimliliğin artması hedeflenir.

CRM, sadece çalışanlar için değil yeni müşterilerin kazanılması ve zaten işbirliği halinde olunan müşterilerle de birlikteliğin devam etmesi için önemlidir. Manuel bir şekilde de gerçekleştirilebilecek olan bilgi sistemi, CRM sayesinde otomatikleştirilir ve hata payı en aza düşürülür.

CRM’in Avantajları Neler?

Büyük ölçekli kurumsal şirketler için adeta bir kurtarıcı olan CRM, aynı zamanda küçük işletmeler için de önemli bir yere sahip. İşte CRM’in avantajları:

  • CRM sayesinde internetin olduğu her yerde müşterilerin ve satış verilerinin bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylelikle iş sahipleri müşteriler ile toplantıdayken, servis personelleri ise servise çıkarken ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirler.
  • CRM yazılımları müşterinin satın alma alışkanlıklarını da analiz ettiği için satış personelinin performansını artırır ve satış sürecini de kolaylaştırır.

CRM için Önerilen Bir Uygulama Var mı?

Hangi CRM yazılımını kullanacağınıza karar vermek tamamen size kalmış. Bu konuda birçok farklı tercih bulunuyor. Bu tercihlerden biri de TeamGram’dır. TeamGram, hem şirket çalışanları arasındaki işbirliğini ve verimliliği artırırken hem de satışları arttırmaya yardımcı olmaktadır. Önemli bir özelliği de Android ve iOS uyumlu, kolay kullanıma sahip arayüzü bulunmasıdır. Böylece ekstra bir eğitim verilmeden CRM yazılımı çalışanlar tarafından kullanılabilir. Beklentilerinizi karşılayacak CRM’i bulabilmek için birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır.

Şirketinizi birkaç basamak yukarıya taşıyacak yenilikler hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Sektördeki tüm yenilikleri takip edebileceğiniz Teknoloji kategorimizi düzenli olarak incelemeyi ihmal etmeyin!

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.