Cari Hesap Nedir?

Cari hesap nedir? Alacak ve borç ilişkisinde cari hesap kullanmanın kişilere ve firmalara nasıl artısı olur? Bu yazımızda cari hesap ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap en net tanımı ile bir mal veya hizmetin satıcısı ve alıcısı ile ilgili karşılıklı gerçekleşen işlemlerin toplandığı ve takip edildiği yerdir. TTK’nun 87. maddesine göre cari hesap, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem zimmet ve matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukaveleye denilmektedir.

Cari hesabın oluşabilmesi için bazı unsurlar vardır. Bunlar;

  • En az iki taraf olmalıdır.
  • İki taraf arasında alacak ve borç doğuran bir ticaret gerçekleşmelidir.

Cari Hesap Nedir, Neden Önemlidir?

Cari hesap takibi ile hesaplarınızı çok daha kolay yönetebilir, alacak ve borç takibi yaparak raporlarınızı daha hızlı ve güvenilir bir şekilde oluşturabilirsiniz. Sizin yada yetkilendirdiğiniz bir çalışanınızın düzenli ve günlük cari hesap tutması iş yükünü azaltacaktır.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap takibi yapabilmemiz için bilmemiz gereken önemli bir nokta, cari hesabın geçmişten ziyade güncel evrakların tutularak takip edilmesi durumudur. Pek çok işletme geçmiş evrakları kayıt altına alarak cari hesap takibi yaptıklarını zannederler, fakat asıl yapılması gereken geçmişle beraber güncel hesapların da düzenli olarak tutulup takip edilmesidir. 

Peki cari hesap takibi hangi yollarla yapılır?

Cari hesap takibi yapmak için başvuracağınız birkaç yol şu şekildedir;

  1. Cari Hesap Defteri Tutmak: Cari hesap defteri yolu ile hesaplarınızı kontrol etmek birçok işletmenin başvurduğu bir yoldur fakat çok teferruatlı ve zor bir seçimdir. Cari hesap defterinde öncelikle cari hesaplarınızı 3 bölüme ayırıp ayrı ayrı takip etmeniz gerekir. Bunlar, müşterilerden alacaklarınız, satıcılara borçlarınız ve vergiler… Bu yol karışık olmasının yanında raporlama konusunda da çok verimsizdir.
  2. Excel İle Cari Hesap Takibi Yapmak: Cari hesaplarınızı excel ile tutmaya karar verdiyseniz her müşteri ve tedarikçi için ayrı excel sayfası oluşturmalı ve takip etmelisiniz. Müşterilerinizin zamanla arttığını düşünürsek tüm müşteriler için ayrı hesapları kullanmak ve raporlamak karışık ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. 
  3. Masaüstü Uygulama Programı: Şirket içinde bulunduracağınız uzman bir kişi tarafından kullanılacak olan masaüstü uygulama programı ile hesaplarınızı daha rahat kontrol etme şansına sahip olacaksınız. Her şirketin mali yapısı ek bir çalışanı kaldıramayabilir dolayısıyla bu madde bazı şirketler için dezavantaj olabilir.
  4. Web Tabanlı Uygulamalar Kullanmak: Web tabanlı programların masaüstü programlardan farkı girilen bilgilerin bulutta tutuluyor olmasıdır. Aylık belirli bir ücret karşılığı satın alacağınız programlar ile cari hesaplarınızı şirket yetkilisi veya bu konuda görevlendirilmiş bir kişi tarafından rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. 

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.