2023’te içecek ambalajlarının tamamı depozitolu olacak

2023’e Doğru Türkiye de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı ilk defa Antalya’da düzenlendi. Toplantının sonuç bildirgesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevreyi kirleten plastik poşetle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, “Kişi başı yılda 440 tane olan plastik poşet kullanımı 5 yıla kadar 40 taneye düşürülerek kentlerdeki atık problemini minimuma indirmiş olacağız. 2023’e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçeceğiz” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya’da düzenlenen 2023’e Doğru Türkiye de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Bakan Kurum, iki gündür geleceğe dair önemli konuları masaya yatırıp konuştuklarını ve müzakere ettiklerini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2023 yılına kadar yılda en az bir kez olmak üzere düzenlenmeyi planladıkları ‘2023’e Doğru Türkiye de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın’ ilkini Antalya da yaptıklarını söyledi.

SANAYİLEŞMEDE ÇEVREYE DUYARLILIK ARTACAK

Sonuç bildirgesini okuyan Bakan Kurum, mekansal strateji planı sayesinde, tarım ve turizm arazileri korunarak, çevreye ve doğaya karşı duyarlı yeni sanayi alanları oluşturulacağını söyledi. 2023 yılında ise kentlerimizin tamamında makro ve mikro seviyede mekansal planların hazırlanacağını aktaran Bakan Kurum, “Tüm yatırımlar bu plan çerçevesinde hayata geçirilecek. Sanayileşme de çevreye duyarlılık artırılacak. 3194 sayılı imar kanununda köklü bir değişiklik yapılarak değer esaslı uygulamalardan yatay yapılaşmaya, sürdürülebilirlikten şeffaflığa kadar tüm alanlarda yeni şehircilik vizyonumuza uygun olarak düzenleme yapılarak bu kanun ilgili tüm kanunların çatısı mahiyetinde olacak” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.