Ön Muhasebe İçin Yapılması Gerekenler

Ön Muhasebe

Ön muhasebe firmaların temel muhasebe işlemlerinin yürütülmesini hedef alır. Bu işlemler defter tutma gibi geleneksel muhasebe yöntemi ile yapılabileceği gibi excel ya da muhasebe programları kullanılarak da yapılabilir. İşte, ön muhasebe nedir ve ön muhasebede yapılması gerekenler nelerdir, sorularına yanıt bulabileceğiniz yazımızın detayları;

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe, ücretlerle ifade edilen ticari işlemleri, yani nakit, müşteriler, hisse senetleri, çekler, banka hesapları menkul kıymetler ve bunların değişiklikleri gibi temel iş öğelerinin kayıtlarını izlemek için kullanılır.

Ön muhasebe şirketlerdeki en temel muhasebe işleridir ve işlemler şirket içerisinde yapılır.

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

 

sanal pos nedir
sanal pos nedir

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Buraya tıkla

Ön Muhasebede Yapılması Gerekenler

Cari (müşteri ve tedarikçi) Hesabı Takibi

Birlikte çalışan tedarikçi ve müşteri hesaplarının toplamı cari bir hesaptır. Cari hesapların takibinde, her bir işletme için hayati öneme sahip olan, alacak veya borçlar için müşteri ve tedarikçiler arasındaki ilişki en iyi şekilde takip etmelisiniz. Bu bilgileri raporlar ve ihtilaf durumlarında da kullanabilirsiniz.

Banka Hesabı Takibi

Ön muhasebenin konusu, işletmenin günlük gelir-gider takibini yapmak için kullanılır. Nakit giriş ve çıkışlarında oluşan hareketin kaydı tutularak yapılan tahsilat ve ödemeler bu bölümde izlenir. Böylelikle işletmenin nakit işlemleri takip edilmiş olur.

Fatura/İrsaliye İşlemleri

Şirketler mal veya hizmet sattıklarında fatura ederler; mal veya hizmet satın aldıklarında ise fatura alırlar. İrsaliye, ürünleri bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılan bir gönderim belgesidir. Faturalara benzeyen irsaliyelerin finansal bir değeri yoktur. Gelen ve giden tüm irsaliye işlemleri ve fatura takibi ön muhasebeye tabidir.

Kasa Hesabı Takibi

Şirketin nakit ve günlük gelir ve giderlerini takip etmek için kullanılır. Nakit giriş çıkışlarındaki değişikliklerin kayıtlarının tutulmasıyla yapılan gelir ve ödemeler, işteki nakit işlemlerini izlemek için bu bölümde takip edilmektedir.

Stok (ürünler ve hizmetler) Giriş/Çıkış Takibi

Ürün alım-satımı yapan işletmelerde depodaki malın takibinin yapılması ön muhasebe konusudur. İşletme, envanteri muhasebe sisteminde izlenecek olan ürün veya hizmetleri işler. Ürün veya hizmet satın almak için sisteme giriş sağlar ve satış sırasında stoktan düşer. Alış faturası ve stoklarda artış; satış faturası ile stoklarda azalış meydana gelir. Bu takip etkinliği sayesinde en çok satan, uzun süredir satılmayan ve stoğu azalmış ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çek/Senet Takibi

Çek ve senetler ticari alımlarda kullanılan nakit dışı ödeme araçlarından biridir. Ön muhasebe sürecinde, alınan veya verilen çek ve senetlere uyulmalı ve işlenmelidir. İşletme ödeme günlerinde ödeme, tahsil günlerinde tahsilat yapar. Çek ve senetlerinizi takip etmek için gerekli tarih ve tutar bilgisine sahip olmak nakit akışını anlamak için önemlidir.

Ön muhasebe ile ilgili bilgileri artık öğrendiniz.  Genel Muhasebe hakkında detaylı bilgi edinmek için, “Genel Muhasebe Nedir?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Daha Fazla Bilgi Al

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.