Yerli ve milli üretim meyvelerini vermeye başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı’nda üzerinde ısrarla durduğu dışarıdan ithal edilen bütün ürünlerin yerlileştirilmesi fikri meyvelerini vermeye başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ithal edilen  teknoloji ve diğer ürünleri yerli ve milli üretenlere destek vereceğini duyurmuştu. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra büyük şirketlerde yerli ve milli üretim için kendi alanlarında çalışmalar yapıyorlardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, twitter hesabından yaptığı açıklamada; “gıdalarda kanserojen aflatoksinlerin tespitinde kullanılan ve tamamı ithal edilen kitlerin yerlileştirdik” diye beyan etti. Dünya genelinde az sayıda firmanın ürettiği  ülkemizde kamu ve özel laboratuvarlarında çok fazla tüketilen bu ürün, TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen ‘Aflamam’ la karşılanacak.

Bakan Varank, yapılan protokol sonucunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın artık yerli Aflamam’ı kullanacağını duyurdu.  Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan bu çalışmanın yerli üretimi cazip hale getirmek ve ülke sanayisinin teknolojik yoğunluğunu artırmak için güzel bir örnektir, diye yazdı.

Bu gelişmeler hem Türk ekonomisini kalkındırmak hem de yerli ve milli üretimin teşvik edilmesi için örnek teşkil etmektedir. Yerli ve milli üretim ile ilgili örneklerin devam etmesi şirketlere, KOBİ’lere ve TÜBİTAK gibi araştırma merkezlerine büyük sorumluluk düşmektedir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.