Yenilikçi Girişimcilik Nedir? İnovatif Girişimci Nasıl Olabilirsiniz?

Girişimcilik ve İnovasyon

İnovasyon ve girişimcilik kavramları, özellikle de bu dönemlerde sıklıkla duyduğumuz kavramlardır. Sektörel gelişim aşamalarının merkezinde yer alan bu kelimeler, hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Girişimcilik, kelime anlamı olarak biraz fikir veriyor olsa da inovasyon hakkında aynısını söyleyemeyiz. Bu sebepten dolayı da inovatif girişimcilikten önce girişimcilik ve inovasyon kelimelerini açıklamalıyız.

Girişimcilik ve İnovasyon nedir?

Girişimci kelimesi, aklında olan fikri belirli bir kazanç elde etmek için hayata sokan kişidir. Bu kişi, belirli riskleri de beraberinde getirir. Yaşadığımız bugünlerde ise görüyoruz ki yeni fikirler ile harekete geçen kişiler, son derece başarılı girişimciler halinde ilerliyorlar. Bu ise tüm girişimcilerin yeni fikirler oluşturmasında yardımcı oluyor. Oluşturulan bu farklılığın adı ise inovasyondur. İnovasyon, bir fikre sahip girişimcilerin başarılı olması konusunda kilit bir role sahip olmaktadır.

İnovatif girişimcilik nedir?

Bu tanımların öğrenilmesi ile beraber inovatif girişimcilik tanımı da çok daha iyi anlaşılıyor. Örneğin spor dalında bir uygulama yapacaksınız ve bunun için var olan tüm uygulamaları inceliyor ve üzerine eklemeler yaparak uygulamayı oluşturuyorsunuz. Bu yenilikçi girişimcilik demektir.

İnovatif girişimcilerin ortak özellikleri nelerdir?

 • İnovatif girişimciler, enerji olarak çok yüksek bir seviyede bulunurlar ve güçlü motivasyonları sayesinde onları kısa sürede fark etmenizi sağlarlar. Başarılı ve etkili girişimcilerde yer alan özellikler şu şekildedir:
 • Hedef edindikleri alana ulaşana kadar inatçı ve kararlı bir davranış gösterirler.
 • Kendi alanları üzerinde yüksek bir bilgi birikimi ve teknik sahibidirler.
 • Vizyonları gelişmiş bir yapıdadır ve sürekli olarak meraklıdırlar.
 • Zorluk gördükleri zaman mücadele ederler ve kolay kolay pes etmezler.
 • Sorumluluk gördükleri zaman direkt öncü olurlar ve asla çekinmezler.
 • Takım çalışması olarak mükemmel bir uyum içerisindedirler.
 • Gözlem konusunda mükemmel yeteneklere sahiptirler.
 • Herhangi bir değişim sonrasında başarılı bir yönetim gerçekleştirirler.
 • Pazar içerisinde durmaksızın yeni fırsat ararlar.
 • Düşünme yeteneği olarak analitik bir düşünce yapısına sahiptirler.

İnovatif olmak, durmaksızın yenilik ve değişim aramak demektir. Bu kişiler, mevcut durumlarından memnun olmayan ve daima daha fazlasını arayan kişilerdir. Bu sebeple de Dünya üzerindeki ekonomilerin yüksek seviyelere gelmesinde büyük bir öneme sahiptirler.

Nasıl inonatif girişimci olunur?

Yenilikçi girişimcilik, belirli konular üzerinde etkili olabilmeyi gerektirir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dünya üzerinde var olan yeni gelişimleri sürekli olarak takip etmelidir. Her geçen gün yaşanan yenilikler, sektörel bazda büyük bir fırsat olmaktadır. Bu sebepten dolayı da düzenli bir takip gerektirir.
 • Yaratıcı bir düşünce yapısına sahip olmak ve bunu da sürekli olarak beslemek gereklidir.
 • İnovasyon planlaması, bu kapsamda çok önemlidir. Doğru bir planlama ile hareket etmek her zaman çok daha iyi olacaktır.
 • Takım yönetimi konusunda başarılı olmalı ve takımına aldığı yetenekli insanlara liderlik etmelidir.
 • Alınan yüksek riskler sonrasında yapılan hatalar olabilir. Önemli olan bu hatalardan gerekli dersleri çıkarmaktır.
 • Bu faktörler dahilinde belirli bir plan aşamasında hareket etmek, var olan fikirleri hayata geçirerek geliştirmek, inovatif girişimcilik için çok önemli konulardır. Bu faktörlere dikkat ederek başarılır bir yenilikçi girişimcilik örneği gösterebilirsiniz.

İnovatif ne demek?

İnovasyon kelimesi, Latince kökeni bulunan bir kelimedir ve Türkçede ifade ettiği anlam yeniliktir. Birbiri ile bağlantılı olan inovatif kelimesi ise buna bağlı olarak yenilikçi anlamına gelir. Burada bahsi geçen yenilik, toplum içerisinde sanat, kültür ve idari pozisyonlarda gerçekleşen yeniliktir. Fakat özel anlamı ile bakıldığı zaman bu kelime toplum içerisindeki sorunlar için doğan ihtiyaçlar anlamı da taşır. Bu, bazı zamanlarda hiç var olmayan bir ürünün bulunmasını içerirken bazen de var olan bir ürüne yeni eklentiler eklemek ile ilgilidir. Bu alanda yapılmakta olan eklemeler, o zamana kadar hiçbir şekilde yapılmamış olmalıdır.
İnovatif kavramı, mevcutta gelişmekte olan tüm yeni gelişmeler ile direkt olarak bağlantılıdır. Zira zamanımızda bu sorunları yenilikçi bir şekilde çözüme kavuşturabilmek, bu yeni teknolojik gelişmeler ile mümkündür. Dijitalleşme sonrasında ortaya çıkan ve hayatımıza giren yenilikler, var olan sorunların birçoğunu çözebilmeyi mümkün kılmaktadır.

Girişim ve girişimcilik nedir?

İnovasyon kavramı, kendisine öncü olarak girişim kavramını edinmiştir. Girişim ise direkt olarak bir işe girmek ya da başlamak demektir. Fakat bu başlangıçlar, bir işe girerken ortaya çıkan tüm riskleri üstlenmeyi ve belirli bir sermayeyi ortaya koymayı gerektirir. Alınan tüm bu risklere karşın bir kazanç ihtimali vardır. Gerekli olan paranın tamamını bulan ve sermaye olarak yatıran, riskleri kendi sorumluluğu altına alan kişiler, girişimci olarak adlandırılır. Bunun bir ileri yönlü hareketinde bulunan ve yeni fikirler ile girişim sağlayanlar ise yenilikçi girişimcilik adı altında çalışanlardır.
Girişimcilik yaparken, toplum içerisinde var olan sorunları analiz edebilmek ve bu sorunları çözebilecek olan ürünleri icat etmek gerekir.

Yenilikçi girişimcilik nedir?

Girişimcilik, yenilik ve inovasyon gibi kelimelerin öğrenilmesi ile beraber, yenilikçi girişimcilik çok daha basit bir şekilde anlaşılacaktır. Bir sorunu çözüme kavuşturmak ve bir yenilik eklemek girişimcilik demektir. Bu kapsamda var olan bir ürüne eklentiler ekleyerek daha yeni bir hale, yeni bir işleve dönüştürmek ise yenilikçi girişimcilik olmaktadır. Buna örnek olarak eski zamanlarda üretilen tekerlekleri gösterebiliriz. Tekerlekler ilk çıktıkları zaman günümüzde olan şekillere sahip değillerdi. Zaman içerisinde geliştiler ve eklenen yenilikler ile bu hali aldılar.

Teknolojinin gelişim gösterdiği günümüz dünyası, var olan ürünlerin üzerine birçok eklenti ekleme imkanı sunar. Buna ise inovasyon denmektedir. Özellikle de sanayi devrimi ile başlayan yenilik hareketleri, insanların hayatını çok daha kolaylaştırmaya başlamıştır. Teknoloji üzerinde yaşanan gelişmeler, birçok alan üzerinde farklı etkiler yaratır. Buna bir örnek olarak ise Avrupa’da meydana gelen reform örnekleri gösterilir. Bu alanlarda yapılan tıp yenilikleri, sağlamış olduğu karaciğer, kalp ve diğer organ nakilleri ile büyük bir gelişim ortaya çıkarmıştır.

Yenilik ve yenilikçilik kavramları, görülen ve fark edilen fırsatları değerlendirmeyi amaçlar. Eğer girişimci ruha sahip bir işletmeyseniz, bu kapsamda yeniliğe dair tüm fikirlere kapı açmanız gerekir. Sektörünüz içerisindeki rekabete ayak uydurmak için bu yenilikleri takip etmeli ve teknolojiye ayak uydurmalısınız. Aksi takdirde ayakta durabilmeniz çok zordur.
Günümüz dünyasındaki Z kuşağı, yenilikleri fazlasıyla takip eden ve herhangi bir markaya sadakati olmayan bir nesildir. Bu kapsamda yenilikler yaparak hareket eden markaların çok daha iyi bir konuma geldiği görülür. Eğer yenilik yapmayı seven bir kişiyseniz, bu kapsamda gelecek olan tüm riskleri de almak zorundasınız. Bu riskler ne olursa olsun yenilikleri yapan kişiler inovatif girişimcilik örneği gösterir. Bu kişiler çalışma konusunda iyi olan ve meraklı bir karaktere sahip kişilerdir. Bu sebepten dolayı da günümüzde yenilik yaparak ilerleyen yenilikçi girişimcilik şirketleri, rakiplerine nazaran çok daha iyi bir yükseliş sağlarlar.

Yenilikçi girişimcilik kavramı anlam olarak, fark edilen fırsat durumlarının tamamı üzerinde duran ve fırsatı kendi lehine çeviren insan yapısını ifade eder. Ekonomik girişimcilik kavramı, farklı sektörler için önem taşır. Bunun sebebi ise yenilikçi girişimcilik şirketlerinin riskler karşısında ayakta durabilecek güce sahip olmasıdır. Bunun yanında, inovatif girişimcilik özelliği bulunan kişilerin durmaksızın araştırma yapması gerekir. Bu araştırmalar, yapılacak olan yeniliklerin ne türden olması gerektiği hakkında çeşitli fikirler sunmaktadır. Gerekli araştırmaların yapılmadan devam edildiği yenilikçilik hareketleri, başarıya ulaşma şansı az olan fırsatlardır. Bu sebepten ötürü de genel olarak başarısızlığa uğrar ve kayıplar yaşar. Yenilikçi girişimcilik için yeniliklere açık bir işletme olmalı ve tüm fırsatları detaylı araştırmalar ile ele almalısınız.

İnovasyon ve Girişimcilik Arasındaki Fark

Girişimcilik ve inovasyon konuları hakkında fazlasıyla belirgin olan farklar bulunur. Bunların başında gelen kavram ise yenilik kavramıdır. Girişim adı altında hazırlanan fikirler, ortaya çıktıkları zaman direkt olarak bir yeniliği çağrıştırmazlar. Bulunduğunuz yerde bir kafenin açılması bir girişimdir fakat bu yenilikçi bir düşünce değildir. İnovatif girişimcilik ise bu durumların tam tersi olan ve yenilik kelimesi ile şekillenen bir girişimciliktir. İnovasyon işlemlerinde kesinlikle bir ürün oluşturulmalı ya da var olan ürünün üzerine bir yenilik eklenmelidir. Bu sayede yenilikçi girişimcilik elde edilir.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.