Yenilenebilir enerjide ivme Güneş Enerjisine döndü

Son yıllarda yapılan SEMrush’ın internette en çok aranan enerji kelimelerinde elektrik ve doğal gaz ilk iki sırayı alırken güneş enerjisi son iki yılda % 140 artış göstererek üçüncü sırayı aldı.

Dünyada en çok kullanılan fosil yakıt rezervlerinin azalması, bu yakıtların çevre kirliliğini artırması ve yakıt fiyatlarının yüksek olması insanları farklı enerji kaynakları aramaya zorladı.

Yeni Trend, yenilenebilir enerji

Tüm dünyada fosil yakıtların olumsuz etkileri sebebiyle yenilenebilir enerjiye yönlenmeye başladı. Ülkemizde de çevreyi kirletmeyen, yenilenebilir enerjiye ilgi artmaya devam ediyor. SEMrush’ın internette yapılan enerjiyle ilgili kelime aramaları sonucu güneş enerjisine ilginin çok arttığını ortaya çıkardı. Son iki yılda insanlar güneş enerjisini % 140 artışla arama yaptıkları belirlendi. Aramalarda bir ayda elektrik, doğal gaz ve benzin ilk sırayı alırken elektrik 59 bin, doğal gaz 37 bin ve benzin 20 bin şeklinde sıralandı.

Enerji terimi aramalarında ABD ve İngiltere’de dizel ve elektrik, Almanya’da dizel ve doğal gaz, Avustralya ve Güney Afrika’da dizel ve elektrik, İsveç’te ise güneş ve dizel en çok aranan kelimeler oldu.

Gelecekte temiz enerji artacak

SEMrush Ortadoğu Müdürü Adam Zeidan, “Türkiye’nin güneş enerjisine artan ilgisi gelecekteki karbon ayak izini azaltabilecek temiz enerji kaynaklarının kullanımı açısından teşvik edici bir sonuç. Bu aramaların bize sunduğu veri seti hem kamu hem de özel sektörün vizyonunu belirlemesi açısından kritik. Türkiye, özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde sahip olduğu enerji potansiyeli 2018 yılında elektriğinin % 2,5’unu güneş enerjisiyle üretti.” dedi. Zeidan yenilenebilir enerjide Türkiye’nin konumu ve önemine de vurgu yaptı.

Ülkemiz yenilenebilir enerjide daha avantajlı durumda

Türkiye konumu itibariyle Orta Doğu ve Güneydoğu Avrupa’dan kazançlı olduğu, 2010’da çıkartılan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı Yasası ile vatandaşlarını teşvik ettiği biliniyor. Enerji Bakanlığı yenilenebilir enerjiyi teşvik için programlar geliştirmeye devam ederken 2020 yılında güneş enerjisi tesislerinin 3 katına çıkartılmasına çalışılıyor. Ülkemizde güneşli saat miktarı toplamda 2640 saat olduğu biliniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.