Yeni yıl yeniliklerle geliyor

2018 yılının bitmesine saatler kala ülkemizi yeni yıla girme heyecanı sardı.

Her yeni yıl insanlarda geçmiş yılın yaşanan kötü durumlarının sonlanması, güzel başlangıçlara yelken açmak anlamına gelir.  Yeni yıl ile birlikte ülkemizde çoğu alanda yenilik ve düzenlemeler bizleri bekliyor. Ayrıntılar haberimizde…

1- Yeni yılda Çevre Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişiklikle plastik poşetler en az 25 kuruştan satılacak. Poşetlerden ücret almayan kişilere ceza kesilecek.

2- Küçük ve orta ölçekli işletmelerin alacakları için “Devlet Destekli Alacak Sigortası” hayata geçiriliyor. 1 Ocak itibariyle başlayacak sistemle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KOBİ alacakları devlet garantisine alınacak.

3- 2018’in son üç ayıyla ilgili KDV ödemeleri mükelleflere başvuru yaptıkları andan itibaren dosya incelemesini beklemeden meblağın yarısı ödenecek.

4- Kayıt dışı ekonomiyi kesmek adına kişilerin mükellef olup olmadığına bakılmadan internet ortamında verdikleri reklamlardan, aracılık yapan ve gerçek veya tüzel kişilerden %15 vergi alınacak.

5- Yeni yılla birlikte elektronik kitap, dergi ve gazeteler için %18 KDV uygulanacak.

6- İnternet kotası artık kalkıyor. Belirli bir kota aşılması durumunda internet hızını yavaşlatan AKN (Adil Kullanım Noktası) artık tarih oluyor.

7- Yeni imar planıyla birlikte artık bisiklet yolları ve bisiklet park alanları zorunlu hale getiriliyor.

8- Evlilik hayalleri kuran çiftlere destek için yapılan ‘Çeyiz Hesabı’ devlet katkısında 1 Ocak’tan itibaren ödeme yapılmaya başlanacak.

9- Sigara paketleri üzerindeki yazı ve baskılar aynı olacak. Sigaranın zararıyla ilgili metin biraz daha büyütülecek.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.