Yeni yıl yeniliklerle geliyor

DuyurularEkonomi

2018 yılının bitmesine saatler kala ülkemizi yeni yıla girme heyecanı sardı.

Her yeni yıl insanlarda geçmiş yılın yaşanan kötü durumlarının sonlanması, güzel başlangıçlara yelken açmak anlamına gelir.  Yeni yıl ile birlikte ülkemizde çoğu alanda yenilik ve düzenlemeler bizleri bekliyor. Ayrıntılar haberimizde…

1- Yeni yılda Çevre Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişiklikle plastik poşetler en az 25 kuruştan satılacak. Poşetlerden ücret almayan kişilere ceza kesilecek.

2- Küçük ve orta ölçekli işletmelerin alacakları için “Devlet Destekli Alacak Sigortası” hayata geçiriliyor. 1 Ocak itibariyle başlayacak sistemle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KOBİ alacakları devlet garantisine alınacak.

3- 2018’in son üç ayıyla ilgili KDV ödemeleri mükelleflere başvuru yaptıkları andan itibaren dosya incelemesini beklemeden meblağın yarısı ödenecek.

4- Kayıt dışı ekonomiyi kesmek adına kişilerin mükellef olup olmadığına bakılmadan internet ortamında verdikleri reklamlardan, aracılık yapan ve gerçek veya tüzel kişilerden %15 vergi alınacak.

5- Yeni yılla birlikte elektronik kitap, dergi ve gazeteler için %18 KDV uygulanacak.

6- İnternet kotası artık kalkıyor. Belirli bir kota aşılması durumunda internet hızını yavaşlatan AKN (Adil Kullanım Noktası) artık tarih oluyor.

7- Yeni imar planıyla birlikte artık bisiklet yolları ve bisiklet park alanları zorunlu hale getiriliyor.

8- Evlilik hayalleri kuran çiftlere destek için yapılan ‘Çeyiz Hesabı’ devlet katkısında 1 Ocak’tan itibaren ödeme yapılmaya başlanacak.

9- Sigara paketleri üzerindeki yazı ve baskılar aynı olacak. Sigaranın zararıyla ilgili metin biraz daha büyütülecek.

Tags: , , , ,

You May Also Like

İşletmeler Taşıt Tanıma Sistemiyle tasarruf ediyor
Elektrik ve Doğalgaz’a yeni indirimler gelebilir

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular