Yeni Projelere ve Girişimci Ruhlara Müthiş Destek

Dışa bağımlılığı azaltmak, yüksek fiyattan ithal mal alımının önünü kesmek adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansları destek kullandırmaya devam ediyor.

Girişimci ruhların ve yeni projeler geliştirenlerin dikkatini çeken destekler ile ilgili ayrıntılar geliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı işletmelerin önünü açmak, girişimcilerin maddi yönden sıkıntılarını azaltıp onların daha verimli bir şekilde çalışmalarına destek olmak adına 2019 yılında 2 milyar 59 milyon liralık destek bütçesi ayıracaklarını belirtmişti. Bakanlık olarak teşviklere devam edileceğine vurgu yapan bakan Varank, özellikle stratejik ve büyük yatırımlara destek olunacağını aktardı.

TÜBİTAK ise 2019 yılında desteğinin çoğunluğunu Türkiye Araştırma Alanı (TARAL) Programlarına vereceğini açıkladı. Bütçesi 1 milyar 263 milyon 792 bin lira olan TÜBİTAK’ın bu destekten 1 milyar 63.2 milyon lirasını TARAL’a aktarılacağı açıklandı.

KOSGEB tarafından KOBİ’lere ülkemizi dünya genelindeki ülkeler arasında teknolojik anlamda üst sıralara taşıyacak projeler karşılığında 2019 yılında 1 milyar 892 milyon lira destek verilecek. Bu destekler stratejik ürün, teknolojik ürün yatırım ve gelişim ve girişimciliği geliştirme destek programları çerçevesinde yeni projelere ve girişimlere bütçeden pay ayrılacak. Ayrıca KOBİ ve girişimcilere kredi finans desteğine devam edilecek.

Kalkınma Ajansları 2019 yılıyla birlikte bölgelerin kalkınması için daha aktif rol üstlenecek. Daha çok bölgelerin plan ve stratejilerine uygun Sonuç Odaklı Programlar yapılacak. Bu amaçla GAP, DAP, DOKAP ve KOP Bölge Kalkınma idaresi Başkanlıklarına toplam 382 milyon lira kaynak sağlanacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.