Yabancı Yatırımcı İstanbul’u tercih etti

Geçtiğimiz yıl ülkemizde kurulan yabancı anaparaya sahip şirketlerin ve yatırımda bulunan kişilerin en çok yatırım yaptığı yer İstanbul olurken, artış oranı % 107,3 oldu.

Yabancı kökenli şirket ve yatırımcıların İstanbul’a bu denli rağbet göstermesinin sebebinin yapılan düzenlemelerle cazip hale geldiği biliniyor

Ülkeler sıralamasında Suriye birinci

İstanbul’a yatırım yapan kişiler perakende, hizmetler, inşaat ve yapı sektöründe yatırım girişiminde bulunurken ülke bazında ilk sırayı Suriye aldı. Hollanda, İran, Lüksemburg ve Irak ilk beş sırayı alan ülke oldu. Suriye’nin 1. sırayı alma sebebinin en önemli nedeninin ise ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçıp ülkemize sığınmış olmaları ve vatandaşlık almaları gösteriliyor.

Yabancı yatırımcı perakende dedi

Ülkemizde 2018 yılında 13 bin 696 yabancı uyruklu kişi 2 milyar 867 milyon 965 bin 273 TL anapara ile şirket kurdu. Kurulan şirket ve yatırımcılar perakende, hizmetler, inşaat ve yapı sektörlerine rağbet ettiler. En çok tercih edilen perakende alanı için 3 bin 937 yatırımcı ve 703 milyon 919 bin 870 TL ayırdı. Hizmetler alanına 3 bin 11 yatırımcı odaklanırken yatırım miktarı 580 milyon 59 bin 777 TL oldu. İnşaat ve yapı alanına 1252 yatırımcı 494 milyon 698 bin 941 TL yatırımda bulundu.

Yabancılar anaparalarını üç alanda kullandı

İstanbul’a yatırım yapan şirket ve kişiler perakende, hizmetler, inşaat ve yapı alanlarına odaklandı. Gelen yatırımcı sayısının % 59,87’si, taahhüt ettiği anaparanın % 62’sini üç alanda harcarken yatırımcı başına ortalama 209 bin 402 TL düştü.İnşaat ve yapı sektörüne 395 bin TL, enerjiye 387 bin TL, gıdaya 378 bin TL ile yatırım yapanların en fazla anapara ayırdığı alanlar olarak dikkat çekiyor.

Ülkelerde en çok yatırımı Çin yaptı

Geçen yıl yatırımda Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri öne çıkarken, sermaye payında Ortadoğu ülkeleri % 48, Avrupa ülkeleri ise % 23 oranında pay ayırdı. İstanbul’a en çok yatırımda bulunan Çin olurken yatırımcı sayısı 163 oldu.

Yatırımcılar vatandaşlık talep ediyor

Ülkemizin yurt dışından yatırımcı çekmek için gayrimenkul alım şartını 250 bin dolar yapması yabancı yatırımcının T.C vatandaş olma isteklerini de artırdı. Vatandaş olmak isteyen kişilerin sayısında artış oldu. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana vatandaşlık başvurusu yapan 2 bin kişiyi aşarken en çok başvuruyu Ortadoğulu iş insanları yaptı. İlçelerde ise Fatih ilçesi 3303, Esenyurt 1950, Şişli ise 1167 yatırımcıyı çekmeyi başardı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.