Volkswagen 1 milyar dolarlık fabrika için Türkiye’ye daha yakın

Ekonomimizde yaşanan sıkıntılı sürecin atlatılması adına başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi kurmayları her türlü olanağı sağlamak için çalışıyor.

Alman menşeili Volkswagen firması kurmayı planladığı 1 milyar dolarlık fabrikanın yeri hususunda Türkiye’nin diğer ülkelere göre önde olduğunu aktardı.

Türkiye avantajlı konumda

Volkswagen, 1 milyar dolar civarındaki yeni otomotiv yatırımı için diğer ülkelere oranla Türkiye’nin avantajlı olduğunu, şirket yönetiminin kesin kararını Paskalya tatili sonrası vereceği kamuoyuna duyuruldu. Açıklanan karar ülkemiz yönünde olursa kasım ayında yatırım için düğmeye basılacak.

Erdoğan, başbakanlığı sırasında konuşmuştu

Yapılacak yatırımla ülkemiz ekonomisinin rahatlaması sağlanacağı gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırım çekmesi için önemli bir fırsat olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılacak otomotiv yatırımıyla ilgili daha başbakanlığı döneminde Almanya başbakanı Merkel’e girişimde bulunmuştu. İkili görüşmeler neticesinde Almanya Şansölyesi Merkel o dönemdeki Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn’a ne yapılabilir diyerek bilgi almıştı. Alman firmasının yatırım düşüncesi siyasi kargaşa, ekonomik sıkıntılar ve otomotiv sektöründeki gelgitler nedeniyle ötelendi.

Ülkemiz Bulgaristan’a göre önde görünüyor

Alman medyası otomobil üreticisi Volkswagen AG, yatırım yapmayı düşündüğü ülkenin Bulgaristan ve Türkiye’den biri olacağını duyurdu. Türkiye otomotiv pazarında kalifiyeli eleman sayısı, bu sektördeki üretim birikimi ve ülkemizde başarıya ulaşan Bosch ve Mercedes Benz örneklerinden dolayı öne çıkıyor.

Kararla 300 bin istihdam sağlanacak

Volkswagen AG vereceği kararla birlikte 300 bin kapasiteye sahip kurmayı düşündüğü yeni fabrikasının maliyetinin 1 milyar doları bulması hedeflenirken 7 bin civarında kaliteli istihdam sağlanacak. Kurulacak fabrikada Volkswagen AG’nin diğer markaları olan SEAT Ateca ve Skoda Karoq modelleri üretilecek. Üretilen araçların % 80’den fazlası ihraç edilirken 5 – 7 milyar dolar arasında gelir sağlanacak.

Avrupa’daki en büyük otomotiv yatırımı olacak

Volkswagen AG’nin kuracağı fabrika önümüzdeki 20 senede Avrupa’da yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacağa benziyor. Yatırımla % 30 kapasite olarak artış olacağı için ülkemizde yapılacak yatırımın Avrupa’nın final yatırımı olması öngörülüyor.

Önümüzdeki günlerde kararını vermek üzere gelmesi beklenen Volkswagen yöneticileri için ülkemizin cazip bir “yatırım destek dosyası” sunması halinde fabrikanın ülkemize kurulması kesinleşmiş olacak.

Yatırım öncesinde ülkemizde Renault, Hyundai, Ford, Fiat, Toyota ve Honda ve Mercedes gibi öncü otomotiv şirketlerinin fabrikaları bulunurken Alman Bosch firması da ülkemiz tesislerinde otomotiv yedek parçalarını dünyaya pazarlıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.