Vergi Levhası Sorgulama Nedir?

Vergi Levhası Sorgulama

Bu içeriğimizde vergi levhası nedir, vergi levhasını kimler almalıdır, vergi levhası sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden hemen konuya giriş yapalım.

Vergi Levhası Nedir? Ne İşe Yarar?

Vergi levhası, Maliye Bakanlığınca belirlenen vergi tarhı içerisinde yer alan kazanç tutarlarını ve aynı zamanda bunlara karşılık gelen vergi miktarlarını kurumlara veya kişilere gösteren belgeye denmektedir. 6111 sayılı kanunun 82. maddesi gereği vergi levhasını merkezlere, şubelere, satış mağazalarının içerisine iş sahipleri ve mükelleflerin rahat bir şekilde okuyabilecekleri biçimde asma zorunluluğu değişikliğe uğramış ve ardından vergi levhasını bu belirtilen alanlara asma zorunluluğu kaldırılmıştır. Yukarıda belirttiğimiz ilgili kanundaki maddeye göre kanun kapsamı içerisinde yer alan mükelleflerin her yıl mayıs ayı son gününe kadar bu belgeyi temin etmesi zorunlu tutulmuştur. 

Vergi Levhasını Kimler Almalıdır?

Vergi levhasını alması gerekenler şu şekildedir;

Gelir Vergisi Mükellefleri

  • Ticari kazanç sahibi olanlar
  • Zirai kazanç sahibi olanlar (Gelir vergisi kanununun 52. maddesi altıncı fıkrasında konu olan yazıhaneyi açmış olanlar)
  • Serbest meslek erbabı olanlar ve adi ortaklık, adi komandit ve kolektif şirket tiplerinden birinde payı bulunan ortakların her biri

Kurumlar Vergisi Mükellefleri

  • Limited şirketler
  • Anonim şirketler
  • Eshamlı komandit şirketler

Vergi Levhası Sorgulama

Vergi levhası sorgulama işlemi vergi levhası sahibi olan işverenler tarafından detaylara hakim olmak adına zaman zaman yapılır. Aslına bakılırsa vergi levhası sorgulama işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Eğer ki doğru adımlar atılıyorsa vergi levhası sahibi olan işverenler vergi levhası sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. 

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Levhası Sorgulama İşlemi

İnternet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na girerek vergi levhası sorgulama sayfasına girip bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi levhası mükellefi olanların sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için şu adımları izlemeleri gerekmektedir;

  1. Gib.gov.tr adresini gitmeliler
  2. Yardım ve kaynaklar bölümüne doğru yönelmeliler
  3. Dilekçematik seçeneğine gitmeliler
  4. Son olarak da vergi levhası seçeneğine tıklayarak karşılarına gelen pencere üzerinde gereken bilgileri doldurup vergi levhası sorgulama işlemini tamamlayabilirler.

 

Vergi levhası seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada vergi mükellefinin adı soyadı, gerçek kişilerin TC kimliği, tüzel kişilerin ise vergi kimlik numarası istenmektedir. Sonrasında da bulunulan vergi dairesi, iş adresi, takvim yılı, tahakkuk eden vergi ve beyan olunan matrah gibi doldurulması istenilen alanlar eksiksiz bir şekilde doldurularak vergi levhası sorgulaması gerçekleştirilir. Bu istenen tüm bilgiler doğru bir şekilde girildiği taktirde karşınıza kuruma ait olan son 3 yıllık vergi levhalarının listesi gelir. Bu liste geldikten sonra siz de son olarak karşınıza gelen liste içerisinden öğrenmek istediğiniz yıla ait vergi levhasını filtrelendirip sorgulama işlemini daha net ve anlaşılır bir hale getirebilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.