Vatandaş, yenilenebilir enerjide yabancı yatırımcıyı istiyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan 2. Kuşak ve Yol Forumu öncesi ülkemizde yapılan ankete göre vatandaşlarımız yenilenebilir enerjiye yabancıların yatırım yapmasını istediği ortaya çıktı.

Türkiye, Güney Afrika, Endonezya, Pakistan, Vietnam ve Filipinler’de ‘Yabancı Yatırımlar Konusunda Vatandaş Görüşü Anketi’nin bu ülke toplumlarının yenilenebilir enerji hakkındaki görüşlerini anlamak adına düzenlendi.

Halkımız enerjide yabancıyı tercih ediyor

‘Yabancı Yatırımlar Konusunda Vatandaş Görüşü Anketi’ni YouGov araştırma şirketinin bağımsız düşünce kuruluşu E3G’nin isteği üzerine yaptığı ilgililerce biliniyor. Oluşturulan platform üzerinden 1000 online katılımcının sorulara yanıt verdiği ankete ülkemizin çeşitli yörelerinden 475 kadın ve 525 erkek iştirak etti.

Geniş zamanda kalkınma açısından Türk halkının % 86’lık kısmı yenilenebilir enerjide oyunu kullanırken % 92’lik bir kesimin yenilenebilir enerjiye yatırımın yabancılar tarafından yapılmasını istiyor. Ankete katılanların % 11’i ise uzun vadede fosil kaynaklara yatırım yapılmasını istiyor.

Halkımız ‘Güneş’e yatırımdan yana

Toplumumuz tarafından enerji alanında kamunun yabancı yatırımcıyı teşvik etmesini istediği kaynak % 83 ile güneş olurken onu % 76 ile rüzgar enerjisi izledi. Anket sonuçlarına göre;
– % 66’lık bir kesim uzun zamanda yapılan yatırımların ekonomiye katkısının olumlu olacağını,
– % 62’lik kesim su ve hava kirliliğinin azalacağını,
– % 57’si ise iklim değişikliğiyle mücadeleye pozitif yansıyacağını,
– % 56’lık kesim kömür yatırımlarının su ve hava kirliliğini artırdığını,
– % 46’sı ise iklimin değişmesini hızlandırdığını söyledi.

Halk yenilenebilir enerjiye olumlu bakıyor

Anketle ilgili konuşan Temiz Enerji Vakfı (TEMEV) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Telemcioğlu, doğanın dengesinin bozulmaya başlamasıyla insanlarda yenilenebilir enerjiye dikkat ettiğini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin çok rağbet gördüğünü söyleyen Telemcioğlu, “Yabancı yatırımların fosil yakıtlara yapılması toplumda olumsuz algılanırken, yenilenebilir enerjiye yapılmasının olumlu karşılanmasına şaşırmamak gerekir. Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımın sadece çevre veya istihdam açısından önemli değil, aynı zamanda ekonominin geleceği açısından, doğal gaz ithalatını önlemesi ve cari açığın kapanmasına sağladığı katkı açısından da önemlidir.” dedi.

Gelecekte yenilenebilir enerjiden söz edilecek

Doğal Kaynakları Koruma Konseyi Çin Programı İklim ve Enerji Kıdemli Danışmanı Dr. Yang Fuqiang ise ülkemizin yenilenebilir enerji alanında zengin çeşitliliğe sahip olduğunu ve alana yatırımların arttığını söyledi.

Fuqiang, gelecekte insanların yenilenebilir enerjiden bahsedeceğini söyleyerek şöyle konuştu:
“Çin’in yenilenebilir enerji teknolojileri daha gelişmiş ve üretim maliyetleri çok düşük. Çin’in özellikle yenilenebilir enerjide Türkiye ile iş birliği yapabileceğini düşünüyorum. Çin, Türkiye’de yenilenebilir enerji ekipman üretimini destekleyebilir ve iş ortaklıkları yoluyla Çin teknolojisini Türkiye’ye tanıtabilir. Ayrıca, Türkiye’de yenilenebilir enerji proje geliştirme alanına da yatırım yapılabilir. Teknoloji, iş modelleri, yatırımlar ve planlar konusunda derin bir iş birliği olduğunda, enerji tasarrufu ve çevreyi koruma adına da büyük bir potansiyelden bahsedebiliriz.” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.