Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı İnegöl’de kapılarını açtı

MODEF İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

Bursa ilinin İnegöl ilçesinde 41.’si düzenlenen MODEF Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı yapılan törenle kapılarını sektör temsilcilerine açtı.

MODEF açılışına devleti temsilen Bursa Valisi Yakup Canbolat, İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü’nün yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Hindistan Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Shafique Porbanderwala, birçok oda ve dernek temsilcileriyle katılımcılar iştirak etti.

Mobilyada KDV indirimi uzatıldı

Açılışta konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkemizin önceliğinin ekonomiye ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Üretim yapmakla yetinmeyip bu ürünleri marka haline getirip dünya piyasasına tanıtmalıyız dedi. Hisarcıklıoğlu, “İnegöl 1 asırdır mobilya üretiyor ve 1,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle ülkemizin 18. büyük kentidir. İnegöl, Türkiye’nin mobilya ihracatının da % 17’sini tek başına yaptığı gibi ülkemizin ihracat artığı % 7 iken mobilyada ihracat artığı % 14 oldu. İhracat hedefimiz yılsonunda % 20 ile 4 milyar dolara yaklaşmasını temenni ediyoruz. 20 sene önce dünya mobilya ihracatında ilk 20’de bile yoktuk, bugün 12. sıradayız. En yakın hedefte de ilk 10’a girmek var. Tüm bu başarılarda MODEF fuarı gibi gelişen, büyüyen küresel bir fuarın da payı çok büyük. TOBB olarak mobilya sektörümüzün hep yanında olduk ve destek verdik. Sizlerin KDV indirim talebini hükümetimize ilettik ve yerine getirdiler. KDV indirimi 30 Haziran’a kadar uzatıldı, o tarih geldiğinde piyasaların durumuna göre tekrar hükümetimize taşıyabiliriz” dedi.

KDV’de indirim 2023’e kadar uzatılsın

Ülkemizin geçtiğimiz 15 yılda dünya mobilya sektöründe adından söz ettirdiğini ifade eden İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Türkiye’nin her yerinde mobilya sektörü var ve gelişmeye devam ediyor. Mobilya sektörü ihracata dayalı büyüdü. 2018’de 3 milyar 134 milyon dolar ihracatla önemli bir başarıya imza attık. Bu başarının temelinde İnegöl gibi üretici yerlerin önemli payı var. KDV indirimi ham maddeleriyle birlikte 2023’e kadar devam etmelidir” dedi.

Fuara katılmak isteyen çok firma var

Mobilya Fuarı’na katılmak isteyen çok işletme olduğunu belirten MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İnegöl’de üretim yapan 160 firmamız bugün bu fuarımıza iştirak ediyor. İnegöl de 1,320 milyon dolar ticaret hacim büyüklüğüne ulaşarak ülkemizde 22. büyük ekonomi olduk, 691 milyar dolar dış ticaret fazlası ile ülkemizin en büyük 8. ekonomisi olduk. Rakamlara katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. 2025’lerde, 2030’larda bu şehir gelişmeye ve büyümeye devam edecektir” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.