Ülkemize yabancı yatırımcının ilgisi artıyor

Türkiye, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ve ekonomiyi canlandırmak adına yapmış olduğu hamleler ile yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

2018 yılı Ağustos ayında kurdaki dalgalanmayla başlayan ve kriz eyyamcılarının etkisiyle ekonomi ile ilgili tüm sektörleri sıkıntıya düşüren durumdan ekonomi yönetiminin aldığı doğru kararlar ile düzlüğe çıkılmış olundu. Bu olumlu hava dış yatırımcıların ülkemize yatırım yapmasının önünü açtı.

Norveç Varlık Fonu 2018 sonu itibariyle 707 milyon dolar yatırdı

2018 sonunda 707 milyon dolar

Norveç’te Türkiye’ye yatırım yapmayı tercih eden ülkelerden oldu. Dünyanın en büyük yatırım fonu konumunda olan Norveç Varlık Fonu 2018 yılsonu itibariyle Türkiye’ye 707 milyon dolar yatırdı. Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank verilerine göre fonun portföyünde Türkiye’de faaliyet gösteren 58 şirkete ait hisseler yer aldı.

Hisse payı 111 milyon dolara ulaştı

Norveç Varlık Fonu, ülkemizde ağırlıklı olarak enerji alanında faaliyet gösteren 8 şirketteki ortaklıklarının bulunduğu ve bu şirketlerdeki hisse değerinin ise 111 milyon dolara kadar çıktığı ifade edildi. 2008 yılından bu yana kaynaklarının belirli bir kısmını Türkiye’de faaliyet gösteren Türk şirketlerinin hisse senetlerini alarak değerlendiren Norveç Varlık Fonu, hisse senedi yoğunluğunu enerji alanına yapıyor. Fonun değerlendirdiği diğer alanlar ise bankacılık, ilaç sanayi, gıda, iletişim hizmetleri, ulaşım ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler şeklinde sıralanıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.