Ula’da yetişen fidanlar ülkenin her köşesine gönderiliyor

Muğla’nın Ula ilçesinde yetiştirilen fidan ve süs bitkileri Türkiye’nin farklı illerinde toprakla buluşuyor.

Türkiye’nin en büyük fidan ve tohum üretim merkezi Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü fidanlığında yer alıyor. 610 dönümlük merkezde farklı türlerde fidan yetiştiriliyor.

Farklı türde süs bitkileri yetişiyor

Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait fidanlıkta kestane, defne ve kızılçam gibi farklı tür ve büyüklükteki süs bitkileri yetiştirilirken Ula ve bölge ekonomisine de katkı sağlanıyor. Gökova Orman Fidanlığı Şefi Mehtap Yiğit yaptığı açıklamada fidancılığın gönül işi olduğunu inanılmaz keyif alındığını, ektiğiniz tohumun birkaç ay sonra fidana dönüştüğünü görmek insanı mutlu ediyor.

Yiğit konuşmasının devamında; “yetişen fidanın ormanda ağaç olduğunu görmek inanılmaz güzel bir şey, aynı çocuk yetiştirmeye benziyor. Nasıl ki bir çocuğun doğumdan büyüyüp gelin olup evden çıkana kadar ki 25 yıllık süreci biz burada her yıl yaşıyoruz.” diye aktardı.

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

sanal-pos-nedir?

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Buraya tıkla

Yılda 5 ton tohum elde ediliyor

Fidanlıktaki tohum bahçesinden yıllık 5 ton civarında kızılçam odunu elde ediliyor. Ağaçlardan tek tek toplanarak elde edilen tohumlar fidan olmak için ayrılıyor. Yıllık olarak Gökova Şefliğinde 4 milyona yakın fidan yetiştiriliyor.

İŞKUR aracılığıyla kadınlar çalışıyor

Gökova Orman Fidanlığında fidan yetiştirmek için İŞKUR aracılığıyla istihdam edilen çok sayıda kadın çalıştırılıyor. Kadın işçilerden çoğu bu fidanlıkta çalışarak ev ekonomisine katkı sağladıklarını, çocuklarını okutup, evlendirdiğini ve evinin eşyalarını yeniden dizdiklerini ifade etti. Gökova Orman Fidanlığında yetiştirilen fidan ve süs bitkileri ülkenin birçok yerine gönderiliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

 

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Daha Fazla Bilgi Al

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.