Uçan taksi ‘Volocopter’, Çinli Geely’den yatırım aldı

2010 yılında Volvo’yu satın alarak adından söz ettiren Çinli otomotiv firması Geely, Alman girişimi olan uçan taksi Volocopter’e 55 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

Almanya’da faaliyet gösteren otonom uçan taksi girişimi olan Volocopter’e Çin Halk Cumhuriyeti’nin öncü otomobil firması Geely’den 55 milyon dolarlık yatırım hamlesi geldi.

2010 yılında Volvo’yu almıştı

Çinli otomobil devi Geely bilindiği üzere 2010 yılında Volvo’yu satın almıştı. Volocopter girişimi Geely’nin yatırımı sonrası 2 – 3 yıl içerisinde ürünle alakalı tanıtım yapmayı düşünüyor. Volokopter girişimi resmi olarak hizmet sunmamakla birlikte yapılan yatırımı fırsata çevirmeyi hedefliyor.

Geely yatırımlara devam edecek

Otomotiv devi Geely, Volvo haricinde yatırım olarak fazla sayıda gelecek vadeden girişimlere ortaklık teklifi ettiği biliniyor. Geçtiğimiz aylarda kentsel ticari yolcu taşımacılığı hizmeti olan VoloCity’e yatırım yapmıştı. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Geely’nin önümüzdeki günlerde Volocopter içinde yatırım teklifi sunmayı planlıyor.

Amaç AR-GE’yi geliştirmek

Volocopter CFO’su Rene Griemens, bu yatırımdan önce İntel ve Daimler’den yatırım aldıklarını ve alınan yatırımın şirket AR-GE’sini geliştirmek için kullanılacağını aktarmıştı. Geely yatırımıyla birlikte uçan ticari taksi girişimi Avrupa dışına taşarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde de faaliyet göstereceğe benziyor.

‘Uçan araç’ hayali gerçeğe dönüşüyor

Dünyadaki birçok kişinin hayali olan ‘uçan araç’ tanımını gerçekleştiren Volocopter, dikey iniş ve kalkış özelliğine sahip, iki kişiyi rahatlıkla taşıyabilen, elektrikli ve otonom özelliğe sahip taksiler üretmeyi hedefliyor. Hizmete başladığı dönemde yapılan uçan taksilerin fiyat olarak bir helikopter fiyatına eşdeğer şekilde olması beklenirken ilerleyen dönemde fiyatların düşeceği ifade ediliyor.

Lilium, Kitty Hawk, eHang, Uber gibi çoğu firmaların ‘Uçan Taksi’ ile ilgili girişimlerde bulunduğu biliniyor. Hali hazırda somut olarak öne çıkan, ürününü ortaya koyan bir firma olmadığı ifade ediliyor. Buna rağmen ‘Uçan Taksi’ için girişimlerin daha da artacağı aktarılıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.