Türkiye’de 100 günde KOBİ’ler için neler olacak?

Başkan Erdoğan, ülkenin kalkınması için 13 Aralık 2018’de II. 100 Günlük Eylem Planını kamuoyuna sundu.

Bu planda küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yerli ve milli üretim için 274 milyon liralık destek sözü çıktı. KOBİ’ler 100 günlük zaman zarfında bu destekten nasıl yararlanacaklar? Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bünyesinde verilecek teknik ve maddi desteklerin ayrıntıları maddeler halinde haberimizde…

1- AR-GE Merkezlerinin sayısı 1100’e, tasarım merkezlerinin sayısı 300’e çıkarılacak.

2- Yerlileştirme Ürün Programı uygulamaya konulacak, ar-ge, ür-ge ve yatırım teşvik uygulamaları programı etrafında birlikte hareket edilecek.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredi desteğiyle Ankara, Giresun, Bayburt, Çankırı ve Çorum’daki 5 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesi tamamlanacak, yatırımcıların ve müteşebbislerin hizmetine sunulacak. Rize, Karaman ve Hakkari’de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredi desteğiyle yapılan sanayi siteleri tamamlanacak.

4- Tech – InvesTR Türkiye Yüksek Teknoloji-Erken Aşama Yatırım Fonu kapsamında kurulacak fonlara katılan kuruluşlarla proje destek sözleşmeleri yapılacak.

5- İthalatı azaltmak ve cari açığın kapanmasına destek olacak yüksek teknolojili ürünlerin yerli ürün haline getirilmesi için Sanayi Yenilik Ağları Mekanizması (SAYEM) desteği sağlanacak.

6- Yüksek katma değer potansiyeli olan öncül araştırma projelerinin desteklenmesine yönelik Öncül Araştırmalar Destek Programı hayata geçirilecek.

7- Vatanımızda geçici olarak ikamet eden Suriyeliler ve Türk vatandaşları için ‘İşletmelerin ve Girişimciliğin Geliştirilmesi Projesi’ başlatılacak.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.