Türk Eximbank’a Çinli ICBC’den 350 milyon dolarlık destek

Eximbank ile ICBC anlaşma yaptı

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ithalat – ihracat alış verişine bankalar arası fon desteği de eklendi.

Türk Eximbank ve Çin bankası ICBC arasında yapılan, ülkemiz ve Çin arasındaki ticari ilişkileri daha da güçlendireceği ifade edilen kredi anlaşmasının imzaları İstanbul’da atıldı.

350 milyon dolarlık fon sağlanacak

İhracatçıya finans desteği veren Türk Eximbank ve Çinli ICBC arasında yapılan protokolle 350 milyon dolar tutarında fon sağlanacak. ICBC bankasının sağladığı fon ile Türk ihracatçılarına yaptıkları işlerde kredi desteği verilecek.

İmza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eximbank açısından Çinli ICBC ile 350 milyon dolarlık kredi anlaşması yapmış olmak aynı zamanda kaynakların çeşitlendirilmesi ve artırılması açısından çok önemliydi.”

Bakan Pekcan ihracatçıya destek verilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ülkemizin öncelikli hedefinin yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşmak olduğunu söyledi. Bu hedefe ulaşmakta lokomotif görevi gören ihracata destek vermekten geçiyor, dedi. Pekcan, “ihracatçımızın finansmanına yeni kaynaklar bulmak ve ihracat yapan firmalarımızı daha fazla destekleyebilmek açısından önemli” diye konuştu.

2019 ihracat hedefimiz ithalatı geçecek

Bakan Pekcan, “2019 yılında bizim en önemli stratejimiz ihracatın ithalatı karşılama oranı olacak. İlk iki ayda geçen yıl yüzde 63 olan ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 87’ye çıkardık. Sadece ilk iki ayda dış ticaret açığını 10,8 milyar dolar düşmesiyle bizim dış finansman ihtiyacımızda 10,8 milyar dolar düşmüştür.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.