Türk Eximbank girişimci kadınlara da destek oluyor

İhracat yapan kadınlara çalıştıkları dallarda ön plana çıkması için Türk Eximbank tarafından özel finansman desteği sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destek olduğu, “Türkiye Girişimci Kadın Buluşması” İstanbul’da düzenlendi. Buluşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

Kadınlara Eximbank’tan destek

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kadın girişimcilere güzel haber geldi. İhracat alanında ön plana çıkmaları adına ihracat yapan kadın girişimcilere Türk Eximbank tarafından özel bir finansman desteği verilecek. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve QNB Finansbank Genel Md. Yardımcısı Ömür Tan finansman desteği için anlaştılar.

Amaç ihracatçı kadın oranını artırmak

Eximbank sağladığı kredi desteği ile ihracat yapan girişimci kadın oranını artırmayı amaçlıyor. İmza töreninde konuşan Ruhsar Pekcan, QNB Finansbank’ın sağladığı kaynağı Türk Eximbank tarafından kadın girişimcilere kullandırılmak için 100 milyon lira ve 200 milyon dolar olarak kredi limiti açıldığını söyledi.

Konuyla ilgili yüzde 50’nin üzerinde ortaklıkta payı bulunan kadın girişimcilerin ihracat yapan firmaları, bankanın “Sevk Öncesi İhracat Kredisi” Programı dahilinde 1 yıllığına kredi alabilecekler. Kredi TL olarak KOBİ olup ihracat yapan kadın girişimcilere, yabancı para şeklinde ise hem KOBİ hem de KOBİ olmayan ihracatçı girişimci kadınlara verilecek.

Müjdeyi Bakan açıkladı

Bakan Pekcan, “Günün asıl müjdesine geliyorum. Kadınlarımızı, kadın girişimcilerimizi ihracatçı yapmak için onların finansman desteğine ihtiyacı var. Bunun temini için, Eximbank da burada, QNB Finansbank ile beraber kadın girişimcilerimiz, kadın ihracatçılarımız için, yeni bir finansman paketi açıklıyoruz. Genel müdürlerimiz imzayı attı. Bu kredi, yüzde 51’i kadın olan şirketlerimize, firmalarımıza, ihracat kaydıyla verilecek ve toplamda 200 milyon dolar, ek olarak 100 milyon TL. Kadının ekonomik olarak güçlenmesi demek, toplumsal refahın kesin olması demek.” Pekcan, 2019 yılı için Türk Eximbank’ın ihracatçı kadın girişimcileri, tüm kredi programlarında öne alacağını böylece daha çok ihracatçı kadın girişimciye finansman desteği verileceğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise kadınların ekonomiye katılımıyla olumlu etkiler görüleceğini vurgulayarak, ülkemizin zenginleşmesi için kadınlarımızın desteği de gerekiyor. Kadınların işgücüne katılımıyla, erkeklere ulaşmasıyla ekonominin % 20 fazla büyüyeceğini, milli gelirin ise 170 milyar dolar artarak 1 trilyon doları aşacağını söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.