Torba yasa, e-ticarette kadın-erkek herkesi muaf tutuyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi geçtiğimiz hafta yoğun bir şekilde ekonomi alanında bir dizi düzenlemeyi hayata geçirmek için çalışma yaptı.

TBMM’nin yaptığı düzenlemeler; ev hanımlara e-ticaret muafiyeti, asgari ücret desteği, UEFA Süper Kupa ve Şampiyonlar Ligi Kupası KDV muafiyeti, mükelleflerin vergi borçları ile ilgili düzenleme, yeni buluşa ve e-bilet satışına teşvik gibi halkın tamamına yakınını ilgilendiren alanlarda yapıldı.

Evlerinde yaptıkları ürünleri internet ve sosyal medya üzerinden satanlar meclis’in yaptığı çalışmayla rahatladı. Evde üretilip internet aracılığıyla satışı yapılan ürünlerin gelirlerinin 30 bin lirası vergiden muaf tutulacak. Düzenleme yalnız ev hanımlarını değil kadın erkek herkese hitap ediyor.

AK Parti tarafından hazırlanan ve meclis genel kurulunda onaylanan, evde ürettikleri ürünleri internet ve sosyal medya üzerinden satanlar için esnaf muafiyetinden yararlanma haklarında düzenleme yapıldı. Ekonomiyi rahatlatmak için yapılan torba yasa da evlerde üretilen ürünlerin internet satışından elde edilen gelirin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümü vergiden muaf sayıldı. 2019 yılı asgari brüt ücreti yaklaşık 30 bin liraya tekabül ediyor. İş yeri açmadan evde üretilen havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her tür nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, içli köfte, mantı gibi ürünleri satanlar için geçerli olacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç “Düzenleme yalnız ev hanımlarını kapsamıyor” diyerek şöyle devam etti. “Zaten esnaf muafiyeti kapsamında KDV olmadığı gibi herhangi bir tavan da yok. 30 bin liralık tavan yukarıya çekilebilirdi. Gelecek yıl bu madde tekrar önümüze gelir, 60 bin ya da 70 bin liraya çıkarmak için adım atılır. ‘Ev hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘ev erkeği’ midir, ‘ev beyi’ midir? Maddenin aslına baktığınızda evde kalan, başka iş yapmayan erkek ya da kadın hiç fark etmiyor, herkesin faydalandığı bir muafiyettir.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kolbilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.