Teknik Lise kendi enerjisini kendisi üretebiliyor

Yenilenebilir enerji ülkemizde ve dünyada gittikçe yaygınlaşıyor. Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de güneş ve rüzgârdan yararlanarak okulun elektrik ihtiyacını kendisi üretiyor.

Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisini üreten Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bununla kalmayıp enerji sektörüne teknik eleman yetiştiriyor.

Enerji eğitimi veren tek tematik lise

Ankara’da eğitim veren lise yenilenebilir enerji alanında eğitim faaliyeti yaparken kendi enerjisini kendisi üretebiliyor. Ülkemizin enerji alanında eğitim veren tek tematik lise olması dolayısıyla öne çıkıyor. Okulun farklı olması bununla kalmıyor. Elektrik ihtiyacını kendisi karşıladığı gibi ısınmayı da kendi yöntemleriyle sağlıyor.

Tematik lise, güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanarak kendi elektrik enerjisini kendisi üretiyor

Güneşin ısısı ve ışığından yararlanılıyor

Okulun çatısına kurulan güneş panelleri vasıtasıyla elektrik üretimi yapılıyor. Okul kendi elektriğini kendisi ürettiği gibi çatıya yerleştirilen güneş bacaları sayesinde güneşten gelen ışık atölyelerde aydınlık verirken ısınmaya da yardımcı oluyor. Çatıya yerleştirilen rüzgar türbiniyle de elektrik enerjisi üretimine katkı sağlanıyor.

Öğrenciler eğitimlerini uygulamalı yapıyor

Okulun öğrencileri şu anda kullanılan elektriğin % 25’ini güneş enerjisinden geri kalanını da şehir elektriğinden aldıklarını, ileride bunun tamamını kendilerinin üreteceğini söylüyorlar. Verilen uygulamalı eğitimler ile öğrenciler güneş ve rüzgar enerjisi alanında uzmanlaşma fırsatı buluyor.

Enerjiden tasarruf ediyorlar

Öğrencilerin yapmış oldukları teknolojik uygulamalarla sınıf ve diğer alanlarda enerji sarfiyatı en aza indiriliyor. Sınıflarda insan hareketine duyarlı sensörler yardımıyla ışıklar yanıyor. Böylece elektrik tüketimi azalmış oluyor. Yenilenebilir enerji alanında eğitim alan öğrenciler yenilenebilir uzmanı unvanı alıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.