Teklas, Bulgaristan’a 4. Fabrikasını açtı

Otomotiv alanında yapmış olduğu yatırımlarla adından söz ettirmeyi başaran Teklas Kauçuk, yurt dışına açtığı fabrikalarla dikkat çekiyor.

Otomotiv sektörü ve ülkemizdeki tüm otomobil markalarına yedek parça üretimi yapan Teklas, dünya geneline ürünlerinin % 80’ini ihraç ediyor.

Bulgaristan’daki 4. Fabrika Kırcaali’ye kuruldu

Dünyanın 9 büyük otomobil firmasına yedek parça üretimi yapan firma yurt dışına yaptığı yatırımlarla gündeme geliyor. Avrupa sınır komşumuzdan biri olan Bulgaristan’a daha önce 3 tane fabrika kuran Teklas, 4. fabrikayı ise ülkenin güneydoğu bölgesinde bulunan Kırcaali’de kurmuş oldu.

Açılışa Bulgaristan Başbakanı da katıldı

Kırcaali de kurulan fabrikanın açılış merasimine Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un yanı sıra Parlamento Başkanı Tzveta Karayançeva, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Teklas Yönetim Kurulu Üyesi Raul Danon ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’de iştirak etti. Merasim töreninde konuşma yapan Başbakan Borisov, “Benzer dev ve üstün teknoloji donanımlı yatırımlar sayesinde gurbete gitmiş olan birçok vatandaşımız artık memlekete dönüyor. Ülkemizin yabancı yatırımları ile sorunu yok, sorun olan bu işletmelere iş gücü sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Dostluk köprüleri oluşuyor

Fabrika açılışına katılmaktan dolayı onurlandığını ifade eden Borisov, “Belli ki ülkemizdeki ekonomik ve finansal istikrar olumlu sonuçlar veriyor. Bugün açılışını yaptığımız yatırım gerek Bulgaristan ile Türkiye arasında gerekse ülkemizdeki Müslüman ve Hristiyan toplumu arasındaki en güzel dostluk köprüsünü oluşturuyor.” dedi.

Teklas, Bulgaristan’da Krumovgrad, Momçilgrad, Vratza’daki fabrikalarına Kırcaali’deki fabrikayı ekleyerek 2 bin 550 kişinin istihdamına yardımcı oluyor. Bulgaristan’da imal edilen yedek parçaların tamamının ihraç edildiğine de değinen Başbakan Borisov, hibrit ve elektrikli otomobillere de yedek parça üretildiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.