TEB ve TİM’den ihracatçılar için işbirliği

İhracatçıların 2023 hedefine ulaşmaları için, avantajlı şartlarda ticari destek ve finansman sunmak adına Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) anlaşmaya vardı.

Anlaşma kapsamında TİM üyelerine ücretsiz danışmanlık hizmeti, ihracat döviz kredilerinde özel faiz avantajları ve döviz alım satımlarında en uygun fiyatlar sunulacak. Firmalara kredi için 100 bin dolarlık sınır konurken TEB 300 milyon dolar, TEB Faktoring 50 milyon dolar kaynak belirledi. Faiz oranları ise (maksimum) avro için %4 dolar için %7 olurken, Eximbank’a verilen kısa vadeli teminat mektubu komisyonu ise %1 olarak ayarlandı.

Anlaşmayla ilgili konuşan Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, “TEB olarak, ihracatçılara yönelik finansal enstrümanların geliştirilmesi ve ticari destek araçlarının artırılması konusunda bir kez daha elimizi taşın altına koyuyoruz” dedi. Leblebici, döviz kurlarıyla ilgili “Her şeyin kontrol altında olduğu iyi bir dengelenme sürecindeyiz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise “İhracatçılarımızın çoğu, önce üretiyor, ihracat işlemlerini tamamlıyor ödemeyi daha sonra alıyor. Kredi kanallarımız ne kadar açık, krediye erişimimiz ne kadar uygun maliyetli olursa ihracatımız da güçlü olur” diye konuştu. Yeni Ekonomi Programı ile enflasyonun düşüşe geçtiğini, ülkenin genel sorununun faiz olduğuna vurgu yapan Gülle, ihracat hedeflerinin tutması için finansman desteği hayati önem taşıyor diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.