Tamamen yerli KERATİN elde edildi

Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda tamamen yerli olan nano keratin üretildi.

Nano keratin, yerli üretilen bir ürün olup Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin kimya laboratuvarlarında uzun uğraşlar sonucunda elde edildiği söylendi.

Elde edilen ürün tamamen yerli olduğu gibi kanserojen madde içermiyor. Atatürk Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Esabi Başaran Kurbanoğlu yaptığı açıklamada, “Biyoteknolojik yöntemlerle saf, zararsız, fonksiyonu çok yüksek ve içerisinde her hangi bir toksin madde bulundurmayan tamamen doğal bir hidroloji ile üretildi.” dedi.

Ekonomiye katkısı büyük

Keratin üretimi ekonomik açıdan da önem arz ediyor. Başaran Kurbanoğlu, “Keratinin miligramı imal edildiği ülkede 308 Euro’dur. Ülkemize gelene kadar eklenen KDV vs. vergilerle ürünün fiyatı iyice artış gösteriyor. Biz bu teknoloji ile insanlara has, yaralarını iyileştirici keratinler üretebiliriz. Bu ürün ekonomik getirisi yüksek olan bir üründür.” diye sözlerini tamamladı. Elde edilen keratin ürünüyle ülke ekonomisine katma değer olarak getiri sağlanacak.

Yerli ve milli imkanlarla üretildi

Doğal yöntemler kullanılarak, yerli ve milli imkanlarla üretilen keratin sağlık alanından kozmetik sektörüne varana kadar her türlü alanda kullanılmaktadır.

Uzun ve yorucu uğraşlar sonucunda elde edilen keratini üreten ve kullanan yetkililerden Araştırma Görevlisi Esra Aslan şunları söyledi; “Saçlarım boyama, açma gibi işlemler gördüğü için keratin sürdükten sonra saçlarımda yumuşama, uçlarında görülen kırılmaların ise azaldığını hissettim.” dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, “Üniversitemizin amacı, yapılan çalışmaların Türkiye’nin ekonomisine ve büyümesine katkı sağlamasıdır. Böyle çalışmalara destek veriyoruz, teşvik ediyoruz ve çalışmaların yapılması için gereken ortamı sağlıyoruz. Arkadaşlarımıza bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Atatürk Üniversitesi’nde faaliyet gösteren ekip üretilen keratin maddesi ile ilgili patent alarak seri üretime geçmeyi hedefliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.