Sürücüsüz elektrikli araç “OTOMOD” görücüye çıkıyor

Türkiye’nin yerli olarak ürettiği sürücüsüz elektrikle çalışan ‘Otomod’ adlı aracın yapımına FEV Türkiye ile KODECO firmaları işbirliği ile yapıldı.

Otomod ilk etapta kampüs, hastane ve hava alanlarında yayaların kısa mesafede ulaşımlarını kolaylaştırmak için görev yapacak.

İTÜ Teknokent’te üretildi

Araç İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te Dokuz Eylül Teknoloji geliştirme bölgesindeki iki firma olan FEV Türkiye ile KODECO işbirliğinde üretildi. Otomod aracın test prototipi 1 yıllık çalışma sonucunda İzmir’de başarılı bir şekilde yapılarak tamamlandı.

İTÜ kampüsünde kullanılacak

Otomod yapım aşamasından sonra uygulamalı olarak ilk defa İstanbul Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gelecek haftadan itibaren kullanılması düşünülüyor. Firma yetkilisi Kerem Odabaşı’nın yaptığı açıklamada “ Başlangıç olarak biz kampüsleri tercih ettik. Çünkü teknik olgunluğa getirmek açısından hem hız sınırlamalı hem de bilinen bir ortam olduğundan tercih ettik. Böylelikle testlerini ve geliştirmelerini yapacağız. 3 – 4 sene sonra bu araçlar teknik olgunluğu yakaladıktan sonra pazar hedefleri artık kampüslerin de ötesinde çağrısını cep telefonlarından yapılabilecek bir araç olacak.” dedi.

Uluslararası tanıtım Almanya da olacak

Sürücüsüz elektrikli araç Otomod, uluslararası tanıtımı ise Ekim ayında Almanya da yapılacak olan fuarda yapılacak. Otomod elektrikli sürücüsüz aracın yapımı aşaması için “Kampüs İçi Yolcu/Yük Taşıyan Çok Fonksiyonlu Elektrikli Otonom Taşıt” projesi çerçevesinde TÜBİTAK’tan hibe desteği alındı.

Yazılımları tamamen yerli

Türkiye’nin ürettiği ilk sürücüsüz elektrikli araç alan Otomod üzerindeki sensör ve kameralar sayesinde araçları ve yayaları algılayabiliyor ve konumunu belirleyebiliyor. Kontrol yazılımları tamamen yerli olan aracın veri toplama safhasından sonra düzenlemeleri yapılacağı söylendi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.