STK’lar Avrupa Birliği’nden hibe desteği alacak

Avrupa Birliği, ülkemizde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına verilmek üzere hibe desteği sözü geldi.

Yetkililer alınan bilgiye göre Avrupa Birliği’nin vermeyi planladığı hibe desteğinin üç ayrı alanla ilgili olduğunu ifade edildi.

Sivil Toplum Destek Programı başlıyor

Avrupa Birliği Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde verilecek hibe desteğinin üç farklı alanla ilgili olduğu bildirildi. Bu alanların ise; tarım, hizmetler ve karar alma süreçlerine katılım şeklinde sıralanıyor.
Ülkemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları bu üç alan ile ilgili ürettikleri proje ile hibe desteğine başvuru yaparak, destek alabilecekler.

Proje sürecini hem AB hem de bakanlık  takip edecek

Hibe desteği ile ilgili ABKAD ( Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği) Kurucu üyesi Derya Sevinç, “Hibe için planladığınız 60 – 70 sayfalık metinleri Avrupa Birliği’ne ve Türk yetkililere sunuyorsunuz. Projeniz uygun görülürse birçok değerlendirmeden geçerek bu finansmanı almaya hak kazanıyorsunuz. Çok ciddi bir süreç olduğundan başvuru tarihlerini bakanlığın ve AB’nin web sayfalarından öğrenebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Birçok ilde toplantı düzenlenecek

Sivil Toplum Destek Programı’nın ülke geneline yayılmasını sağlamak adına ülkemizin farklı illerinde Sivil Toplum Kuruluşları ile toplantılar düzenlenecek. ABKAD Başkanı Murat Kavalalı, “Ankara ve İstanbul’un yanı sıra beş diğer şehirde ki bunlar; Antalya, Bursa, Eskişehir, Kayseri ve İzmir de hem STK’lar ile hem bahse konu illerin yönetim birimleriyle temaslar gerçekleştirilecek, görüşmeler yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Sivil Toplum Destek Programı sayesinde başvuru yapılan her proje için 200 bin Euro’ya kadar hibe desteği alınabileceği yetkililerce aktarıldı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , , , , , ,

You May Also Like

EPDK, dağıtıcı firmalardan 3,5 milyar TL yatırım geldi
SOCAR, ülkemize 1,8 milyar dolar yatırım yapacak

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular