Son 7 yılda 1169 elektrikli araç ülke trafiğine çıktı

Ekonomi

Dünya da son zamanlarda trend haline gelen elektrikli ve hibrit araç kullanımı ülkemiz insanı tarafından yapılacak vergi teşvikleri sayesinde kabul göreceğe benziyor.

Otomobil firmaları her yıl yeni araçlarını görücüye çıkarırken çevreye duyarlı, özellik olarak çok fonksiyonlu ve maddi açıdan keseye uygun araçlar tercih ediliyor.

Elektrikli otomobil satışı Avrupa’da patlama yaptı

Avrupa elektrikli otomobil satışında 1 milyon sayısına ulaşırken ülkemiz bu rakamın çok çok gerisinde kaldı. Konuyla ilgili TEHAD Başkanı Berkan Bayram, “Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık 1milyona ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz 1169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli ve hibrid araçlara vergisel teşvik sağlandığında sadece satışlarda değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.” dedi.

Bugüne kadar 1169 araç trafiğe çıktı

Son 7 yılda 1169 araç trafiğe çıktı. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD), 2018’in ilk üç ayında 1291 elektrikli ve hibrit araç satılırken, 2019’da ise 1853 otomobil satıldı. Otomobil satışları hakkında konuşan Bayram, yeni çıkan modeller ile canlılık yaşandığını, elektrikli otoda Jaguar I-Pace’in 21, hibrit otolarda Toyota Corolla’nın 1219 adet satış yaparak üç aylık dönemde en çok satışı yaptığını söyledi.

‘MTV ve vergi indirimleri satışları artırır’

Satışlar hakkında konuşan Bayram, “Bu yıl ilk kez pazara katılan elektrikli modellerden Smart Fortwo EQ 1. çeyrekte 7 adet satışla güzel başlangıç yaptı. Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık 1milyon satışa ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz 1169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Burada ÖTV ve MTV’nin önemli bir engel yarattığını görüyoruz. Geçen yıl kanunlaşan ve hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV’nin acilen kaldırılması, şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviki sağlanması, tüketicinin ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli ve hibrit araçlara vergisel teşvik sağlandığı zaman sadece satış rakamlarında değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , , ,

You May Also Like

Dijitalleşmeye odaklanan firmalar kazanıyor
GittiGidiyor, Gaziantepli KOBİ’lere dijital ticareti anlattı

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular