Sevgililer Günü orkideleri Yalova’dan dünyaya yayılıyor

Ekonomiİhracat

Ülkemiz orkide üretiminin yarısını üreten Yalovalı işçi ve işverenler, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken orkide siparişlerini yetiştirme telaşı sardı.

Türkiye’de orkide üretiminin yarısı Yalova da yapılıyor. Yalova ilinde yılda 2,5 milyonun üzerinde orkide çiçeği yetiştiriliyor. 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi en hareketli sektörlerden biri olan çiçekçilik sektörü de son günlerde yoğun olarak çalışıyor. Türkiye’nin orkide üretim merkezi olan Yalova’da da Sevgililer Günü öncesi işçi ve işverenler tam mesai ile çalışarak verilen siparişleri yetiştirmek için gayret gösteriyorlar.

Orkide sevgiyi anlatan güzel bir çiçek

Orkide hem uzun sürede yetişmesi dolayısıyla hem de çok nazik bir çiçek olmasından dolayı sevgiliye verilebilecek nadide hediye olarak biliniyor. Orkide üreticisi Turhan Tuğtekin, Pazar günü olmasına rağmen çok yoğun bir mesai ile çalışmaya devam ettiklerini, siparişleri yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Orkide yetiştirmenin çok zahmetli olduğunu bir fidenin çiçeklenme süresinin 3 yılı bulduğunu ve bakımının çok hassas yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Orkide fiyatları 22 ile 35 lira aralığında

Tuğtekin, “orkideleri sevgililerine hediye olarak alan kişilerin özellikle sulamalarına çok dikkat etmeleri, altta bulunan tabaklarında kesinlikle su bulundurmamaları gerekiyor. Orkidelere çok aşırı su vermemek gerekiyor.” diye konuştu. Ülkemizin orkide üretim merkezi olan Yalova ilimizden dünyaya ihraç edilen nadide orkide fiyatlarının 22 ile 35 Türk lirası aralığında satışı yapılıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , ,

You May Also Like

İhracatçı firmalar İş Bankası’ndan döviz kredisi alacak
Pure London’a Türk firmalar damga vurdu

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular