Seracılık kredisi veya devletten hibe desteği almanın yolları nelerdir?

Seracılık kredisi seçenekleri

Devletimizin vermiş olduğu seracılık kredisi veya hibe desteğini tarımla faal olarak uğraşan tüm çiftçiler alabilirler. Bu kredi ve hibe desteğini almak isteyen çiftçilerin hangi şartları yerine getirmesi gerekmektedir?

Devletimizin çiftçilerimize sağlamış olduğu kredi ve hibe desteğinin amacı üreticiyi desteklemek, ülke kalkınmasını sürdürülebilir hale getirmek içindir. Bu sebeple kredi faizi düşüktür ya da hibe olarak verilir.

Ülkemizde Seracılık Faaliyetleri

Örtülü tarım olarak da nitelendirilen seracılık faaliyetleriyle uğraşan kişiler devlet bankalarından düşük faizli kredi olanaklarından yararlanabilirler. Tarımsal işlerle uğraşanları destekleme amacıyla devlet destekli seracılık kredisi verilmektedir. Sunulan krediler uzun vadesi ve düşük faiziyle dikkat çekmektedir. Seracılıkla faal olarak uğraşan veya uğraşmış kişiler hibe ve kredilerden yararlanırlar. İlk kez sera açan veya bu sektöre atılan kişiler belge sahibi olmak için eğitimlere katılıp sertifika almaları, projelerini hazırlayıp çağrı döneminde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hangi bankalar devlet destekli seracılık kredisi vermektedir?

Seracılık kredisini anlaşmalı bankalar üzerinden bazı bakanlık ve kamu kurumları verirken, ülkemizde faaliyet gösteren özel bankaların bazıları da kendi bünyesinde sera ve tarım kredisi sağlamaktadır. Seracılık kredisi sunan banka ve kurumlar ise;
•   Ziraat Bankası,
•   Vakıfbank,
•   Halkbank,
•   KOSGEB,
•   Tarım ve Orman Bakanlığı diye sıralanmaktadır.

Devlet Destekli Seracılık Kredisi başvurusunda gereken evraklar nelerdir?

Seracılık kredisi için gereken evraklar kredi başvurusunu yaptığınız yere göre değişmektedir. Bankaların istediği evraklar ise şu şekildedir;

–   Başvuru formu                                                            – Çiftçilik belgesi
–   Nüfus cüzdan fotokopisi                                           – Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi
–   İkametgah belgesi                                                      – Sera ekspertiz değeri (sera satın alındığında)
–   Teminata ilişkin evrak                                              – Proforma ve faturalar (sera kurulum, onarımı…)

İstenen evraklar dışında evrak istenildiği gibi kredi notunuzun da iyi olması gerekmektedir.

Seracılık Kredisi Alırken Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

Yapmış olduğunuz proje ve kredinin ayrıntısına göre şekillenen koşullar şöyledir;

–   Örtü altı tarım yapılacak yerin uygunluğu,
–   Sahip olunan arazinin 1 dekardan az olmaması,
–   Örtü altı Kayıt Sistemi’nde kayıtlı bulunmak,
–   Seracılık için yapılan masraf ve giderlerin beyan edilmesi gerekir. Şartlara ek olarak proje dönemlerinde farklı şartlarda eklenebilmektedir.

Ziraat Bankası ve KOSGEB’in verdiği seracılık kredisi özellikleri nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa çiftçilere seracılık kredisi veren Ziraat Bankası, 750 bin liradan 10 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlıyor. Verdiği kredilere farklı faiz ve vade seçeneği sunan banka örtü altı faaliyetlerin %75’ine kadar destek vermektedir. İki yıl geri ödemesiz kredinin faiz oranı %8,25 olup süresi 7 yıla kadardır.

KOSGEB’in çiftçilere sağladığı sera hibe desteğinde ise; 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verirken 50 bin liraya kadar da hibe olanağı sağlamaktadır. KOSGEB kredisi almak isteyen çiftçiler ilk olarak projelerini hazırlamaları gerekir. Bunun öncesinde KOSGEB girişimcilik kursuna (32saat) katılıp hibe proje başvuru hakkını elde etmelidir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.