SEO vs SEM

SEO

SEO vs SEM

Bu soru çok defa soruldu bana ve cevabım hep ikisi de oldu ama tabi körü körüne money keyword’e oynamak değil dönüşüm getirecek kelimeye odaklanmak gerekir diye düşünüyorum.

SEO vs SEM çok ince ayrıntıyla ayrılıyor

Öyle bir ayrım da aslında yok bana göre. Ayakkabı satiyorsanız tabi ki de SEM ile desteklemeniz gerek ve shopping reklamları çıkmanız lazım, ancak SEO bunu destekler. En basitinden quality score’unuzu yükseltir. Bütünleşik bakmak lazım SEO’cu iyi bir kategorizasyon yaparsa ve içerik ürettirirse DSA reklamları bile tıkır tıkır çalışır, ama sadece reklam çıkarsa ve landing page’e odaklanmazsa yine hüsran olur. Birini diğerinden ayırmak bence imkansız. Bazı projeler için organik trafik daha değerli olabilir, ama satın alma amacı olan siteler için reklamlar daha önemli. Örneğin DSA reklamın sağlıklı çalışması için doğru kategorizasyon ve URL yapısı hayati. En önemlisi de ilişkililik esasını unutmamak ve dönüşüme odaklanmak. Her kelime değil sizin için önemli kelimelere ve konulara odaklanmak sizi otoriter yapar. Harcama ise birinde uzun vadeye yayılıyor, diğerinde başta yüksek oluyor.

YORUM

Sektörden ziyade rekabet ve sonucunda o reklama maliyet olarak katlanmak mümkün mü bence iş orada ayrılıyor. Bir aramanın ticari amacı yoksa kimsede ona para vererek reklam vermez. Kazan-kazan esası söz konusu olmali. Bir de eğitim yerine bence her iş profesyonellere teslim edilmeli. Reklam ve SEO işin doğru ajans seçimi çok önemli. Daha çok yeni bir iş ve in-house çalıştırdığınız kişiyi denetlemek zor olabiliyor, körlük olabiliyor veya iş garantisinin verdiği rehavet olabiliyor. Özellikle SEO bence bir çok sektör ve firma için out-source edilmesi gereken bir hizmet.

Yazı: Alper Bozdemir | Peal Peak Agency, Kurucu

Tags: , , , , , , ,

You May Also Like

GOOGLE’den yenileme
Tüketim Alışkanlıkları

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular