SEO vs SEM

SEO vs SEM

Bu soru çok defa soruldu bana ve cevabım hep ikisi de oldu ama tabi körü körüne money keyword’e oynamak değil dönüşüm getirecek kelimeye odaklanmak gerekir diye düşünüyorum.

SEO vs SEM çok ince ayrıntıyla ayrılıyor

Öyle bir ayrım da aslında yok bana göre. Ayakkabı satiyorsanız tabi ki de SEM ile desteklemeniz gerek ve shopping reklamları çıkmanız lazım, ancak SEO bunu destekler. En basitinden quality score’unuzu yükseltir. Bütünleşik bakmak lazım SEO’cu iyi bir kategorizasyon yaparsa ve içerik ürettirirse DSA reklamları bile tıkır tıkır çalışır, ama sadece reklam çıkarsa ve landing page’e odaklanmazsa yine hüsran olur. Birini diğerinden ayırmak bence imkansız. Bazı projeler için organik trafik daha değerli olabilir, ama satın alma amacı olan siteler için reklamlar daha önemli. Örneğin DSA reklamın sağlıklı çalışması için doğru kategorizasyon ve URL yapısı hayati. En önemlisi de ilişkililik esasını unutmamak ve dönüşüme odaklanmak. Her kelime değil sizin için önemli kelimelere ve konulara odaklanmak sizi otoriter yapar. Harcama ise birinde uzun vadeye yayılıyor, diğerinde başta yüksek oluyor.

YORUM

Sektörden ziyade rekabet ve sonucunda o reklama maliyet olarak katlanmak mümkün mü bence iş orada ayrılıyor. Bir aramanın ticari amacı yoksa kimsede ona para vererek reklam vermez. Kazan-kazan esası söz konusu olmali. Bir de eğitim yerine bence her iş profesyonellere teslim edilmeli. Reklam ve SEO işin doğru ajans seçimi çok önemli. Daha çok yeni bir iş ve in-house çalıştırdığınız kişiyi denetlemek zor olabiliyor, körlük olabiliyor veya iş garantisinin verdiği rehavet olabiliyor. Özellikle SEO bence bir çok sektör ve firma için out-source edilmesi gereken bir hizmet.

Yazı: Alper Bozdemir | Peal Peak Agency, Kurucu

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.